Sağlık çalışanlarında iş stresi: Çivril Devlet Hastanesi örneği
Health workers job stress: Çivril State Hospital sample
- Tez No: 344384
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Stres, yabancı bir kelime ve dilimize geçmiş olmasına rağmen, toplumun her seviyesindeki insan tarafından yanlış veya doğru olarak kullanılmaktadır. Stres, gündelik hayatta genellikle sıkıntı veren, hoşa gitmeyen bir duygu ve olayı çağrışım yapmaktadır. Stres, sözlüklerde gerilim, baskı, zorlama, tazyik, şiddet ve sıkıntıya düşme gibi anlamlara gelmektedir. Stres kavramı, en fazla tıp alanında kullanılmakla beraber, biyoloji, psikoloji, yönetim ve davranış bilimleri gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Araştırmalar göstermektedir ki stres, insan hayatının en önemli parçalarından biridir. Özellikle çalışma hayatında yaşanılan iş stresinin çalışanların yanında kötü bir ünü vardır. Bu kötü ününe rağmen, ılımlı veya orta seviyelerde olduğu zaman yararlı olduğu yönünde görüşler mevcuttur. Orta derecedeki stres, insanların olaylar ve durumlar karşısında hazır vaziyette ve tetikte durmalarını sağlamaktadır. Sağlık sektöründe meydana gelen hızlı değişim ve gelişmeler, kullanılan tedavi yöntemlerinin de değişmesine ve sağlık giderlerinin artmasına neden olmaktadır. Rekabet koşulları ve kaynakların sınırlılığı işletmeleri zora sokmaktadır. Fiziksel ve parasal kaynakların yanı sıra insan unsuru burada en önemli rolü oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Stress is a foreign word and the past, although our language, by people at every level of society uses as right or wrong. Stress in everyday life, often distressing, is a disagreeable feeling, and association event. Stress, dictionaries voltage, pressure, coercion, compulsion, violence, and refer to it as fall comes trouble. The concept of stress, along with the most used in the medical field, biology, psychology, management, and are used in areas such as behavioral science. Studies show that stress is one of the most important parts of human life. Besides working life of employees, especially experienced job stress has a bad reputation. This is a bad reputation, despite the arguments that it is useful when there is a moderate or average levels available. Moderate stress condition and alert people to stand ready to face the facts and circumstances provide. The rapid changes and developments in the health sector, a change in the methods of treatment used and cause an increase in health care costs. Conditions and limited resources makes it difficult for businesses to compete. Physical and financial resources as well as the human element plays the most important role here.