Çalışanlarda iş doyumu: Çivril Devlet Hastanesi örneği
Increased employee job satisfaction: Çivril State Hospital
  1. Tez No: 344385
  2. Yazar: BETÜL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sağlık kurumları; koruyan, tedavi eden, iyileştiren ve sağlığı geliştiren hizmetler sunarak bireyin ve toplumun sağlık düzeyinin artmasını sağlamıştır. Sağlık kurumları, gelişmiş teknolojik ürünlerle donatılmış, temel olarak emek yoğun kuruluşlardır. Hastaneler; farklı eğitim, bilgi ve ihtiyaçları olan çok sayıda meslek grubunun birlikte çalıştığı karmaşık sağlık kurumlarıdır. Bu tür sağlık kurumlarında hizmet sunumunun temel belirleyicisi çalışanlardır. Hastaneler gibi, verilen hizmetin kişisel olduğu ve yoğun çabayı gerektirdiği hizmet örgütlerinde etkinliğin sağlanabilmesi için, çalışanlar arasında yüksek bir doyum düzeyinin sağlanması gerekli görülmüştür. İş doyumu, sağlık çalışanlarının başarılı, mutlu ve üretken olmasının en önemli etkenidir. Özellikle, meslek dışı yaşamları doğrudan etkilenen ve sürekli özveri gerektiren mesleklerde iş doyumu önem arz etmiştir. İş doyumu, çalışanların işe yönelmesini olumlu yönde etkilemiştir. İş doyumu yüksek olan çalışanlar ile düşük olan çalışanlar arasında davranış farklılıkları bulunmuştur. Bu çalışmada, hastane çalışanlarının iş doyum düzeyleri ve iş doyum düzeylerini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bu sayede, sağlık çalışanlarının iş doyum düzeylerini etkileyen birçok faktör ortaya çıkmıştır. Bu faktörlerin; çalışanın kendisinden, çalışma koşullarından, çalışma ortamından, çalışma arkadaşlarından ve yöneticilerinden kaynaklı olduğu görülmüştür. Bu nedenler kendi içlerinde de başlıklara ayrılıp tek tek incelenmiştir. Bu çalışma yapılırken nesnellik ve bilimsellikten ödün verilmemiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilip sağlık çalışanlarının iş doyumlarını arttırmak için ne gibi çalışmaların yapılabileceği konusunda fikirler elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; iş doyum değerlendirmelerinin çalışanlar, kurumlar ve ülke ekonomisi bakımından önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health care institutions; preserves, develops and improves health services by providing treatment, and increase the level of community health. Equipped with advanced technological products, health institutions, mainly labour-intensive organizations. Hospitals; the many different educational, information and requirements for working with complex occupational group health institutions. The basic determinant of health institutions of this type of service delivery are employees. Hospitals such as entailed intensive personal service is given, and the effort to achieve the activity service organizations, providing a high level of satisfaction among the employees is required. Job satisfaction, health workers, reflecting a successful, happy and productive is the most important. In particular, non-professional occupations that require constant dedication directly affected their lives and job satisfaction. Job satisfaction, hiring employees to go in a positive direction. Employees with higher job satisfaction among employees with low differences in behavior. In this study, hospital staff job satisfaction levels and business factors affecting saturation levels were investigated. In this way, health care workers emerged many factors influencing the levels of job satisfaction. These factors; the employee's working conditions, work environment, work itself, and managers were sourced. These reasons are explored individually and in themselves in the headlines. This study is not meant sacrificing objectivity when excessively. The results obtained will be evaluated as to what works to improve the job satisfaction of health professionals can be obtained about the ideas. As a result of the study; job satisfaction, the importance of terms of the employees, institutions and economy of the country assessments.