Performansa dayalı ek ödeme yapılmasının çalışan motivasyonu üzerindeki etkileri: Çivril Devlet Hastanesi örneği
Performance based additional payment on the effects of employee motivation: Çivril State Hospital sample
  1. Tez No: 344383
  2. Yazar: DURSUN PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışmasında; performans kavramı ele alınmış, performans değerlendirilmesi, amacı, önemi ve yararları açıklanmış, yöntemleri farklı yaklaşım şekilleriyle belirtilmiştir. Sağlık hizmetlerinde performans ölçümü ve bu ölçümün sonucunda Sağlık Bakanlığı performansa dayalı ek ödeme (PDEÖ) sisteminin nasıl uygulandığı, gelinen son noktanın hangi durumda olduğu belirtilmiştir. Performansa dayalı ek ödeme yapılmasının çalışan motivasyonu üzerindeki etkileri genel bilimsel hatlarıyla tanıtıldıktan sonra, Çivril Devlet Hastanesinde çalışanların PDEÖ sisteminden nasıl etkilendikleri, değerlendirmeleri, olumlu ve olumsuz yaklaşımları, ek ödemenin motivasyonlarına etkileri yüz yüze yapılan anket çalışmalarıyla analiz edilmiştir. Araştırma Çivril Devlet Hastanesinde çalışan ve performansa dayalı ek ödemeden yararlanan tüm personeli kapsamaktadır. Elde edilen veriler ve yapılan analizlerin değerlendirilmesi ve yorumlaması yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde başlangıçta öngörülen varsayımların doğrulanıp doğrulanmadığı sonuç kısmında açıklanmış, PDEÖ sisteminin çalışan motivasyonu üzerinde tespit edilen olumlu ve olumsuz yönlerine, nedenlerine ve olumsuz yönlerinin giderilmesi hususunda ki açıklama ve önerilere sonuç kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of performance are discussed, andperformance evaluation, its purpose, importance and benefits are explained, and methods stated in different forms of approach. Ministry of Health as a result of this measurement in health careperformance measurement and how it applies to performance-based payment (PBSP) system, in which case it stated that last point isreached. Effects on employee motivation additional payment based on performance after presenting the general scientific lines, Çivril State Hospital employees affected by how performance-based paymentsystem, reviews, both positive and negative attitudes, motivation,the effects of additional payment will be analyzed the work of the survey conducted face to face. Research Çivril State Hospital covers all staff employees andbenefit from additional payment based on performance. Evaluation and interpretation of the data obtained and the analysis performed. Originally envisaged as a result of the findings of the assumptions explained in the conclusion is verified, PBSP system detected on the positive and negative aspects of employee motivation, the explanation for the elimination of the causes and negative aspects and recommendations are given in the conclusion.