Anaerobik çamurların spesifik direncine reaktör koşullarının etkisi
The Effect of reactor conditions on the spesific resistance or anaerobic sludge
- Tez No: 34440
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
.ÖZET ANAEROBÎK ÇAMURLARIN SPESÎFÎK DİRENCİNE, REAKTÖR KOŞULLARININ ETKİSİ. Arıtma tesislerinin çeşitli birimlerinden çıkan, atık çamurların küçük hacimlere indir ilmesi, taşınması ve son uzaklaştırılması işlemleri, teknolojik ve ekonomik açıdan büyük bir problem oluşturmaktadır. Buna ek olarak, çamur işlemleri, işletme koşullarından da etkilenmektedir. Bu çalışmada, bir anaerobik yukarı akışlı reaktör (UASB) model olarak seçilmiştir. Reaktörün farklı çalışma koşullarını temsil eden çamur numuneleri üzerinde spesifik direnç ölçümleri yapılarak, çamurun suyunu verme özellikleri incelendi. Partiküller madde konsantrasyonunun spesifik direnç üzerindeki etkisini inceleyebilmek için, her numunelendirme reaktörün üç ayrı bölgesinden yapıldı. Denemeler iki adımda gerçekleştirilmiştir. Hk adımda, herhangi bir kimyasal şartlandırma yapılmadan spesifik direnç ölçümü yapıldı. İkinci adımda, ise FeCB ile şartlandırma işleminden sonra, spesifik direnç testi yapıldı. Bu çalışma sonucunda; 1- Spesifik direncin proses performansına bağlı olarak değiştiği, 2- Basit bir kimyasal şartlandırma işlemi ile, başlangıçta yüksek olan spesifik direncin, etkili bir şekilde azalalabildiği, 3- Çamur katı konsantrasyonunun spesifik direncin bir fonksiyonu olduğu, çamurdaki katı konsantrasyonunun artması ile, spesifik direncin azaldığı, 4- işlem sonunda oluşan kekteki katı madde miktarı ile, spesifik direne değerinin ters orantılı olarak değiştiği, 5- Çamur katı konsantrasyonunun yanısıra, katıların boyut dağılımının da çamur suyu azaltıda, en önemli etkenlerden biri olduğu gözlendi
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY. THE EFFECT OF REACTOR CONDITIONS ON THE SFECİFİC RESISTANCE OR ANAEROBÎC SLUDGE. Reducing of the volume of the waste shidge coming out of the various units of the treatment plants and its final disposal has major difficulties in technological and economical aspects as well as operational effects. In this study, an anaerobic upflow sludge blanket (UASB) reactor is considered as a modeL By measuring the specific resistance of sludge representing varying conditions in the reactor, dewatering characteristic of the sludge is examined. M order to understand the effect of particulate matter on the specific resistance of sludge, the semple are taken from three different regions in the reactor. The experiments are performed in two steps. The first step consist of the measurment of the specific resistance without any chemical conditioning. In the second step, after conditioning with FeCl3 specific resistance is measured. It can be conculuded that: 1- The specific resistance varies depending on the process performance. 2- By a semple chemical conditioning, a sludge with high initial specific resistance can be considerably reduced. 3- The solids sludge concentrations a function of specific resistance and that with increasing solids concentration of the sludge, the specific resistance is reduced. 4- The solids concentration of the cake finally formed is inverselly proportional with the specific resistance. 5- In addition to the solids sludge concenlrationlhe solids size distribution is one of the factors affecting dewatering of the sludge. 87