Kurumsal itibarın performansa etkisi: Konya'daki özel öğretim kurumlarında bir araştırma
The effect of corporate reputation on performance: A study on the private education institutions in Konya
- Tez No: 344409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET KARADAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, özel öğretim kurumlarındaki girişimci ve yöneticilerin kurumsal itibar ile performansları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu nedenle Konya ili merkez ilçelerinde (Karatay, Selçuklu, Meram) faaliyette bulunan özel öğretim kurumlarından veriler toplanmıştır. Veriler, Konyadaki özel anaokulu&kreş, özel ilkokul&ortaokul, özel yabancı dil kursları, motorlu taşıt sürücü kursları ve dershanelerden sağlanmıştır. Verilerin toplanmasında yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Konya ili merkez ilçelerindeki özel öğretim kurumlarının girişimci ve yöneticileridir. Bu kapsamda 166 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmada ileri sürülen hipotezleri test etmek amacıyla elde edilen verilere, araştırmanın amaç ve kapsamı doğrultusunda korelasyon analizi, faktör analizi, t testi ve varyans analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, kurumsal itibar ile performans değişkeni arasında olumlu bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the relationship between the corporate reputation and performance levels of the entrepreneurs and managers in private education institutions. For this purpose, the data were collected from private education institutions operating in the central districts (Karatay, Selçuklu, Meram) of Konya. The data were obtained from private kindergartens and daycare centers, private primary schools and secondary schools, private language schools, motor vehicle driving schools and private teaching institutions. Face to face questionnaires were used for collecting of the data. The universe of the study consists of the entrepreneurs and managers of private education institutions in the central districts of Konya. In this context, questionnaires were applied to 166 people. In order to test the hypotheses proposed in the study; correlation analysis, factor analysis, t-test and variance analysis were carried out on the data obtained through the study in accordance with the purpose and scope of the study. Based on the findings of the study, it was concluded that there is a positive relationship between corporate reputation and performance.