Yöneticilerin duygusal zeka düzeylerinin iş tatmini ve iş performans algısı üzerine etkisi
The effect of manager's emotional intelligence level on job satisfaction and job performance perception
- Tez No: 344430
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ANAFARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Turizm sektörü Türkiye ekonomisinin gelişmesinde önemli rol oynayan sektörlerden birisidir. Sektörün emek yoğun özellikli olması insanı ve insana ilişkin ögeleri daha önemli hale getirmektedir. Bu ögelerden duygusal zeka kavramının son yıllarda önemi giderek artmıştır. Diğer yandan, turizm sektörünün temel dinamikleri gereğince yöneticilere ulaşabilmenin zorluğu nedeni ile bugüne kadar yapılan çalışmalar genellikle yöneticiler dışındaki çalışanlar üzerinde yapılmıştır. Özellikle örgütlerde uzun yıllardan beri araştırma konusu olmuş iş tatmini ve iş performansı kavramları ile birlikte duygusal zeka kavramının yöneticiler bağlamında ele alınması hem turizm sektörü yöneticilerine hem de diğer sektör yöneticilerine katkı sağlayacaktır. Bu araştırmanın temel amacı, yöneticilerin duygusal zeka düzeylerinin iş performans ve iş tatmini düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Ayrıca araştırmada; yöneticilerin demografik özelliklerinin, duygusal zeka, iş performansı ve iş tatminleri üzerindeki etkilerinin incelenmek araştırmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu Antalya?da beş yıldızlı otel ve birinci sınıf tatil köylerinde çalışan yöneticilerden seçilen bir örneklem grubuna uygulanmış ve 178 kullanılabilir anket geri dönmüştür Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda duygusal zekanın motivasyon boyutu dışındaki diğer boyutları ve iş performansı arasında güçlü bir ilişki olduğu, araştırmaya katılan yöneticilerin; duygusal zekanın duygusal farkındalık boyutu dışındaki boyutların iş performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Duygusal zekanın hiçbir boyutunun yöneticilerin iş tatminlerini etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the sectors which has significant contribution to development of Turkey?s economy. Its being a labour ?intensive sector makes person and components related to person more important. The emotional intelligence, out of those components has an increasing importance. However due to hardness of accessing to administrators resulting from sectors general dynamics, researches done up to now has been on employees. So it is assumed that along with job satisfaction and performance, which have been studied on especially in organisations, handling emotional intelligence associating with administrators will be a contribution to administrators in tourism sector and other sectors. The aim of this research is to determine the effect of emotional intelligence level of administrators on their performance and job satisfaction levels. Analysing impact of administrator?s demographical feautures on emotional intelligence, performance and job satisfaction can be defined as the other aim of the research. The poll prepared with this aim was applied to a sample composed of administrators of five star hotels and holiday resorts in Antalya. 178 valid poll forms were collected. Data from the questionnaires were analysed using SPSS 17.0 statictic packed software. In the end of the research it was found out there is a strong relationship between emotional intelligence and job performance that except motivation dimension of EQ and except for emotional awareness, the other dimensions do not have a meaningful effect on performance. The research also showed that none of the aspects emotional intellenge effect job satisfaction.