Tetrahedral kompleksler için yüklü sert küre potansiyel modelinde parametrelerin tayini
Determination of parameters for the tetrahedral complexes in charged hard sphere model
- Tez No: 34447
- Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
V. ÖZET TETHAHEDf*ÂL KOMPLEKSLER İÇİN YÜKLÜ SERT KÜRE POTANSİYEL MODELİMDE PARAMETRELERİM TAYİNİ Bu tezde bir iyonik model ile ergimiş Kompleks iyonların denge yapılarını inceledik. Bu incelemede Akdeniz ve Tosi potansiyel modeli kullanılarak tetrahedral yapı özelliği olan AICI4 kompleks iyonu nun yapısındaki iyonlarının birbirleriyle yaptığı Coulomb etkileşmesi, kısa menzil etkileşmesi ile Van der Waals etkisi göz önüne alınarak Al metal iyonu ile Cl iyonları arasındaki mesafelere bağlı olarak kompleks iyonun bağlanma enerjisini bulmak için bir bilgisayar çalışması ile Molekül - Dinamiği (MD) yaparak kompleks iyonların denge durumları dolayısıyla potansiyel enerji kolayca belirlenebilir. Potansiyel enerjiyi“ U(r) ”ve denge durumundaki potansiyeli“ U(r0) ”, serbest iyonların hareketleri ve birbirleriyle etkileşimleri sonucunda oluşan kuvvetlerden ve potansiyel parametrelerinden fayda lanarak elde edilir. Aynı zamanda bağ uzunluğunu da elde ederek literatürdeki deney sonuçlarıyla karşılaştırılması yapılır. Katı iyon modelini, MD -programı için iyi bir deneme modeli olarak kullanabiliriz. Ayrıca denge yapısını belirlemede daha kolaylık sağlamaktadır. Özellikle tetrahedral gibi polarizasyon katkılarına karşı kararlılığını korumayan sistemler için geçerli bir modeldir. -40-
Özet (Çeviri)
suıyırviÂfiY DETERMINATION OF PARAMETERS FOR THE TETRAHEDRAL COMPLEXES IN CHARGED HARD SPHERE MODEL in this thesis we have worked the equilibrium structures of complex ions with an ionic model. We calculated the bond-length and the potential energy. Later on using the Molecular - Dynamics (MD) in computer taking into account of the coulomb interactions, short-range interactions and Van der Waals influence between the metal A! and the CI ions in a tetrahedral structure. We studied the equilibrium state of the complex ions, using the forces, potentials and other parameters coming out from the motions of the ions. The equilibrium value of the potential energy, U(r0) is obtained from the potential energy, U(r) ; including ail the interactions between the ions. We compared the results for the bond length with the available experimental datas. So at the end we may say that the ionic model could be used very well as testing model for MD. On the other hand this model helps in finding the equilibrium state of the system. Especially in the tetrahedral structures, not stable against the polarization effects the model seems to be very successful. -41-