Farklı orijinli siyah alaca sığırların Trakya bölgesi koşullarındaki döl ve süt verimlerini etkileyen bazı faktörler üzerinde çalışmalar
Factors affecting fertility traits and milk yield of holstein cattle with different origins raised in Trakya region
- Tez No: 653799
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya, Çek Cumhuriyeti'nden Kırklareli/Lüleburgaz yöresindeki özel bir süt sığırı işletmesine ithal edilen Siyah Alaca ırkı ineklerin bölgeye olan adaptasyon kabiliyetlerini döl ve süt verim performansları bakımından karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sürünün ortalama ilk tohumlama yaşı 490,62 gün, ilk buzağılama yaşı ise 804,24 gün olarak bulunmuştur. Birinci ve ikinci üretim dönemlerinde ortalama tohumlama sayıları 3,99 ve 3,25, gebelik süreleri 279,72 ve 282,17 gün, servis periyodu ise 213,99 ve 141,52 gün olarak hesaplanmıştır. Abort ve ikiz doğum oranı ABD orijinlilerde daha fazla görülmüştür. Alman orijinli düvelerin daha geç tohumlamaya alındıkları ve daha ileri yaşlarda ilk buzağılamalarını gerçekleştirdikleri görülmüştür. Sürü genelinde birinci ve ikinci laktasyon dönemlerinde ortalama gerçek süt verimi 11834,75 ve 12049,62 Lt, 305 gün süt verimi 8573,31 ve 9765,42 Lt, laktasyon süresi 419,61 ve 375,37 gün, kuruda kalma süresi ise 63,02 ve 55,82 gün olarak hesaplanmıştır. ABD orijinli ineklerin ilk üretim dönemindeki süt verim düzeyleri daha yüksek seviyede olmuştur. Sonuç olarak, Çek, Alman ve ABD orijinli ineklerin süt verim performansları iyi, buna karşılık üreme performansları sorunlu bulunmuştur. İlk üreme dönemindeki üreme başarısızlıkları ithal ineklerin adaptasyon güçlüğünün yanı sıra, sürü yönetimindeki zafiyetlere bağlı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle ülkeye ithal yollarla getirilen ineklere buzağılama sonrasındaki kızgınlık takibi ve tohumlama faaliyetlerinde daha fazla titizlik gösterilme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de damızlık hayvan ithallerinin başarılı olup olmadığı çok yönlü olarak araştırılmalı, özellikle ilk hayvan seçiminde yaşanan sorunlar ve sonuçları irdelenmeli ve canlı hayvan ithalat politikalarına alternatif oluşturacak kısa ve uzun vadeli yeni stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate adaptation of Holstein heifers imported from the United States of America (USA), Germany and Czech Republic to a private dairy farm in Kırklareli/Lüleburgaz region in terms of milk production and fertility performance. The first insemination age of the herd was 490.62 days, and the first calving age was 804.24 days. The number of inseminations required per pregnancy in the first and second periods were calculated as 3.99 and 3.25, length of gestation as 279.72 and 282.17 days, and length of service period as 213.99 and 141.52 days. Rate of abortion and twin births were higher in those of USA origin. Increased first calving age was observed in Heifers of German origin due to delayed insemination. Mean lactation milk production in the first and second lactation periods was 11834.75 and 12049.62 Lt, 305 days milk yield was 8573.31 and 9765.42 Lt, length of lactation was 419.61 and 375.37 days, length of dry period was 63.02 and 55.82 days. Milk yield of Holsteins of USA origin were higher in the first lactation period. In conclusion, milk production was profitable however, fertility performance of the herd was poor in general. Poor fertility performance was due to poor herd management and adaptation problems. Therefore, after calving period more attention should be paid to estrus monitoring and insemination activities. In Turkey, success of live animal importations should be well investigated, especially problems occurring during animal selection for importation should be evaluated and short/long-term national strategies should be developed.