Sinop ili Gerze ilçesi süt sığırı işletmelerinde buzağı bakım, besleme ve sağlık uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of calf care, feeding and health practices in dairy cattle farms in Gerze district of Sinop province
- Tez No: 966698
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Sinop ili Gerze ilçesindeki süt sığırı işletmelerinde buzağıların bakım ve besleme uygulamalarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma damızlık niteliğe sahip 5 baş ve fazlası sığıra sahip olan 100 işletme üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan veriler, işletme sahipleri ile yüz yüze görüşerek yapılan anket sonucu elde edilmiş ve yüzde olarak analiz edilmiştir. Ankete katılanların %66'sının sadece ilkokul mezunu veya ilkokul mezunu olmayanlardan oluştuğu, %88'inin ise 15 yıldan fazla hayvancılık deneyimine sahip olduğu görülmüştür. Kooperatif veya birliğe üye olan çiftçilerin oranı %65 olarak belirlenmiştir. İneklerin %90'ının suni tohumlama ile tohumlandığı, bunların %25'inin ilk denemede, %57'sinin ikinci denemede ve %18'inin üçüncü denemede gebe kaldığı tespit edilmiştir. Yetiştiricilerin tümü gebe ineklerini doğumlarına 1-4 ay kala kuruya ayırmışlardır. İşletmelerin %81'i gebe hayvanlara enteretoksemi aşısını yaptırmamış ve doğumu yaklaşan hayvanları diğer hayvanlardan ayırmamışlardır. İşletmelerde güç doğum görülmeme ve orta seviyede görülme oranı %98 olarak tespit edilmiştir. Doğumdan sonra buzağıların solunum yollarını kontrol edip temizliğini, emme refleksinin kontrolünü ve göbek dezenfeksiyonu yapan işletme oranı sırasıyla %97, %91 ve %79 olarak saptanmıştır. Kolostrumu ilk yarım saat içinde buzağılara içiren işletme oranı %80, ilk iki saat içinde ise %19 olarak tespit edilmiştir. Doğum günü buzağılara 1-2 litre kolostrum veren işletme oranı %56, kolostrumu 2-3 litre veren işletme oranı da %41 olarak saptanmıştır. İşletmelerin %97'si kolostrumu buzağılara günde 2 veya 3 öğün halinde verdikleri, buzağıların %70'i kolostrumu annesini emerek, %28'i de biberonla aldıkları belirlenmiştir. İşletmelerde buzağıların sütten kesiminin %90 oranında 90 günlük yaştan sonra yapıldığı, sütten kesmede başlangıç yem tüketimi (%58) ve buzağı gelişiminin (%32) etkili olduğu saptanmıştır. Buzağılara doğumdan sonra ilk 30 günde konsantre yem işletmelerin %33'ünde, kaba yemin ise işletmelerin %55'inde verildiği gözlemlenmiştir. Suyun buzağılara doğumdan sonra işletmelerin %81'inde serbest dolaşımlı olarak sunulduğu tespit edilmiştir. İşletmelerde buzağı kayıplarının başlıca nedeninin ishal kaynaklı etmenlerden oluştuğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak, Sinop ili Gerze ilçesi süt işletmelerinde buzağıların bakım ve beslenmelerinde halihazırda uygulanmakta olan işlemlerin (buzağı kontrolü ve kolostrum tüketimi) büyük ölçüde yeterli olmakla birlikte daha da iyileştirilmesi, sütten kesme ve konsantre yeme başlama zamanlarının biraz daha öne çekilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate calf care and feeding practices in dairy cattle farms in the Gerze district of Sinop province. The study was carried out on 100 farms, with five or more head of breeding dairy cattle. The data used in the research were obtained through face-to-face surveys conducted with farm owners and analyzed in percentage terms. It was observed that 66% of the participants in the survey were only primary school graduates or uneducated, while 88% had more than 15 years of experience in livestock farming. The rate of farmers who were members of cooperatives or unions was determined as 65%. It was determined that 90% of the cows were inseminated with artificial insemination, 25% of them became pregnant on the first attempt, 57% on the second attempt, and 18% on the third attempt. All breeders separated their pregnant cows for dry-off 1-4 months before birth. Breeders in the farm 81% did not the enterotoxemia vaccinate to pregnant animals, nor did they separate animals approaching parturition from others. It has been not dystocia and moderate level were determined as 98% in the farms. The rate of enterprises that checked and cleaned the respiratory tracts of calves after birth, checked the suckling reflex, and disinfected the navel was determined as 97%, 91%, and 79%, respectively. The farms that gave colostrum to calves within the first half an hour and first two hours were recorded as 80% and 19%, respectively. The enterprises that gave 1-2 liters of colostrum to calves on the day of calving were determined as 56%, and that gave 2-3 liters of colostrum were determined as 41%. It was determined that 97% of the enterprises gave colostrum to calves in 2 or 3 meals a day, 70% of the calves suckled their mothers and 28% received colostrum with a bottle. It was determined that 90% of the calves were weaned after 90 days of age at the enterprises, and that initial feed consumption (58%) and calf development (32%) were effective in weaning. It was observed that concentrated feed was given to calves in the first 30 days after birth in 33% of the enterprises and forage in 55% of the enterprises. It was determined that water was provided to calves as free-access in 81% of the farms after birth. Diarrhea-related factors were found to be the primary reason for calf mortality. As a result, it can be suggested that the procedures currently applied in the care and feeding of calves in the Gerze district of Sinop province are largely sufficient, but they should be improved further. Specifically, earlier weaning and earlier introduction of concentrate feed are recommended to calves.