Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin kredi ve finansman sorunları
Credit and financial problems of the Trakya Oilseeds Marketing Cooperatives Union (Trakyabirlik)
  1. Tez No: 34451
  2. Yazar: AYHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
V ÖZET Yüksek lisans Tezi TRAKYA YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ'NİN KREDİ VE FİNANSMAN SORUNLARI Ayhan ÖZDEMİR Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışmanı: Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN 1994.Sayfa:109 Jüri: Prof. Dr. İ.Hakkı İNAN Yrd.Doç.Dr.Hasan Güngör Yrd.Doç.Dr.Aydın Gürel Bu çalışmada Trakyabirliğin kredi ve finansman sorunlarının tespit edilmesi ve aynı zamanda çiftçilerin kredi ve finansman sorunlarım çözmedeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Uygulanan destekleme alım politikaları nedeni ile ayçiçeği taban fiyatı yüksek tutulmakta, Trakyabirliğin piyasadaki ürünün büyük kısmım salın almasısağlanmakta diğer yandanda hamyağ ithaline izin verilerek zarara uğramasına neden olunmaktadır. Trakyabirliğin desteklemeden doğan zararları dikkate alınmazsa yıllara göre kâr-zarar durumu hemen hemen başabaş olmaktadır. Trakyabirliğin bununla birlikte tüm tarım satış kooperatifleri birliklerinin kredi ve finansman sorunun çözümü için kooperatifler bankası kurulmalı ve bu kooperatifler üzerindeki devlet güdümü kaldırılmalıdır.VI Ortaklarla yapılan anket sonucunda İse ortakların %90'ı işletmelerini finanse ederken sırasıyla aldıkları kredilerin geri ödenmesi sırasında faizlerin yüksek olduğundan, kredi yetersizliğinden, bürokratik formaliteler, teminat yetersizliği gibi sorunlarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Ortakların %90*ı ürünleri için yüksek ve istikrarlı fiyat verdiğinden dolayı Trakyabirliğe ortak olduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca ortakların büyük bir çoğunluğu Trakyabirliğin girdi dağıtımı ve diğer hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Yine araştırma sonucuna göre Trakyabirlik kooperatifçilik ilkelerinden risturn da^tma ilkesini yerine getirmediği tespit edilmiştir. Fakat sonuçta ortaklar Trakyabirlig tarım kredi kooperatifleri ve diğer kooperatiflere oranla daha tatmin edici bulmuşlardır. ANAHTAR KELİMELER: Kredi, Finansman, Tarım Satış Kooperatifi, Trakyabirlik.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Masters Thesis CREDIT AND FINANCIAL PROBLEMS OF THE TRAKYA OILSEEDS MARKETING COOPERATIVES' UNION (TRAKYABİRLİK) Ayhan ÖZDEMİR Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN 1994,Page:109 Jury; Prof.Dr. LHakki İNAN Yrd.Doç.Dr.Hasan Güngör Yrd.Doç.Dr.Aydın Gürel In this research identification of credit and financial problems of TRAKYABİRLİK and its efficiency in solving farmers' financial problems were aimed. Putting the intervention purchase policies into practice, the intervention price for sunflower seed is kept high and the acquisition of the majority of the crop by Trakyabirlik is facilitated. However, permission to import crude oil results in economic losses. If the losses incurred from intervention purchases over the past years are ignored, profits and losses of Trakyabirlik are levelled.vm Establishment of a cooperatives' bank and removal of the state's direction of cooperatives in the management are necessary to solve the prevailing financial problems of Trakyabirlik and dependent agricultural marketing cooperatives. According to the results of the survey, 90 per cent of the members point out the major problems they face when financing their farms; these problems, in order of importance, are: high interest rates, insufficient loans, bureaucratic formalities, and problems associated with assurance in getting loans. Of 90 percent of the members, the main reason for becoming a member to Trakyabirlik is to benefit from the high and stable intervention price. Also, majority of the members use inputs and other services provided by Trakyabirlik. Another result is that Trakyabirlik do not comply with the fundamental rule of dMdent distribution. The overall conclusion of the members is that Trakyabirlik is more satisfactory in comparison with other type of cooperatives. KEYWORDS: Credit Financial Problems, Agricultural Marketing Cooperatives, The Trakya Oilseeds Marketing Cooperatives' Union