Tunç Çağı'nda Kars ili ve çevresindeki yerleşimler
Kars province and the surrounding Bronze Age settlements
- Tez No: 344549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmamızda, Doğu Anadolu Bölgesi?nin kuzeydoğu ucunda bulunan Kars ili ve çevresindeki Tunç Çağı yerleşimleri incelenmiştir. Bölgenin, tarih öncesi dönemleri ve tarihsel dönemleri, kronolojik bir düzen içinde genel hatlarıyla ele alınmaya çalışılmıştır. Öncelikle, Kars ili ve çevresinin genel özelliklerinden bahsedilmiştir. Ardından, yazı öncesi çağlar ve yazılı çağlarla ilgili bilgiler aktarılmıştır. Son olarak da; bölgede yer alan Tunç Çağı merkezleri araştırılmıştır.Özellikle, tarih öncesi çağlar değerlendirilirken, arkeoloji biliminin bizlere sağladığı verilerden yararlanılmıştır. Beraberinde, bölgede gerçekleştirilen kazılar sonrası oluşturulan raporlar değerlendirilmiştir. Tüm bunlara ilaveten; bölge ve Tunç Çağı ile ilgili kaynakların çokluğu, konumuz hakkındaki değerlendirmelerimizi kolaylaştırmış, yorumlarımızın güçlenmesine katkı sağlamıştır. Araştırmalarımız sonucunda ise, Kars ili ve çevresinin, Tunç Çağı?nda değişik uygarlıklara ev sahipliği yaptığını söylemek mümkün olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Anadolu, Kars, Tunç Çağı, Hurriler.
Özet (Çeviri)
In this study, the province of Kars in Eastern Anatolia Region and around the northeastern end of the Bronze Age settlements were. Of the region, prehistoric periods and historical periods, had been discussed in general terms in a chronological order.First of all, the general features of the mentioned province of Kars and the surrounding area. Then, the pre-post information on the ages and written eras transferred. Finally, Early Bronze Age centers in the region investigated.In particular, the evaluation of prehistoric ages, archeology, science provides us with the data used. Along with the region, reports were generated after the excavations carried.In addition to all this, the region and the sheer number of resources related to the Bronze Age, the theme is easier on the assessments, has contributed to the strengthening of our reviews.As a result of our research, and the surrounding province of Kars, is home to various civilizations from the Bronze Age, have been able to say that. KEY WORDS: Anatolia, Kars, Bronz Age, Hurrians