Sayısal haritaların üretimi
The Produce of the digital maps
  1. Tez No: 34459
  2. Yazar: BENAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
V. ÖZET Fotogrametrinin amacı, fotoğraflar üzerindeki objelerin ve yeryüzeyi kesimlerinin, matamatiksel ve geometrik yöntem lerle ölçülmesiyle yeryüzünün topoğrafik yapısını elde etmek iken, günümüzde elektronik teknolojisinde meydana gelen büyük gelişmeler ve buna bağlı olarak bilgisayar teknolojisinin, al gılama ve veri işleme birimlerinin gelişmesiyle fotogrametri bilimi analog değerlendirmeden sayısal değerlendirmeye geçmiştir. Potogrametrik sayısal değerlendirme sistemleri ile fotoğraf üzerinde nokta koordinatları çok duyarlı biçimde belir lenerek harita yapım masraflarının büyük bir bölümünü oluşturan arazi çalışmaları en aza indirilmiştir. Ayrıca gerek ormancılık gerekse diğer mühendislik dalları için konusal haritaların üretilmesi, sayısal arazi modellerinin oluşturulması ve verilerin güncelliğinin korunması hassasiyet ve hız kazanmıştır. Alınan fotoğraflar insan hatalarından arındırılmış bir şekilde sayısallaştırılarak istenilen bölgenin amaca yö nelik haritası istenilen ölçekte alınabilmektedir. Yapılan çalışmada; sayısal haritaların üretimi konusu araştırılmıştır. Bu amaçla; Giriş bölümünde, sayısal haritaların tanıtımı, amacı ve veri kaynakları, harita üretim faaliyetleri ile sayısal harita üretimi ile ilgili literatür araştırması yapılarak, sayı sal haritaların oluşturulma aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Materyal ve Metod bölümünde, sayısal haritası yapılacak uygulama sahası olarak seçilen alan ve uygulamada kullanılan materyal belirtilmiş, sayısal haritaları oluşturma yöntemleri ve üretim şekli hakkında bilgi verilmiştir. Bulgular bölümünde, uygulama sahası olarak seçilen alanın -50-değişik katmanlarda sayısal haritaları, f otogrametrik yöntemle harita yapım hassasiyeti ve sayasallaştırılabilen detaylar el de edilmiştir. Tartışma ve Sonuç bölümünde, sayısal haritaların kullanım alanları, farklı ormancılık çalışmalarında sayısal altlıklardan yararlanabilme olanakları ile gerek diğer mühendislik birimleri gerekse ormancılık birimleri arasında kombineli çalışarak bütün detayların yer aldığı bir bilgi sisteminin oluşturulması gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. -51-
Özet (Çeviri)
THE PRODUCE OF THE DIGITAL MAPS SUMMARY While the aim of photogrammetry is to calculate the objects and the earth surface on the photographs by mathe matical and geometrical methods to obtain the topographic structure of the earth, th science of photogrammetry turned to wards digital evaluations from the analog ones, with the developments occuring in computer science and perceive and data processing unites related to the considerable progress which has been made in the technology of electronics have made. By determining the point coordinates sensibility by the digital phot ogramme trie evaluations, the works of field were decreased at least which consist of expense of map producing. By the other hand both for forestry andy the other branches of engineering, the studies of producing basic maps, forming the models of digital field and keeping the update of datas become more faster and sensible. The photographs are digitized by refining the faults of human to scale the maps wanted for any purpose. In this study; the producing of digital maps are inves tigated. Por this purpose; Some information was given about definition of digital maps, basic aim and data sources, map producing activities and information about the steps of forming digital maps by studying about the production and the literatür of digital maps. In the material and method section, the field which digitals map are made and the material are defined and digital- map producing methods are explained. In the findings section, in the different layers of the areas, the digital maps and the sensitivity of producing map -52-by phot ogramme trie methods and the details which can be digitized are obtained. In the discussion and result sectiun, in the different forestry studies with the possibilities of using digital maps studying with both forestry and both the other branches of engineering an information system which consist of all details are considered to be necessary as a result..53-