Sayısal haritaların Cors düzeltme teknikleri kullanılarak doğruluk analizi
Accuracy analysis of digital maps using Cors correction techniques
- Tez No: 418379
- Danışmanlar: PROF. DR. ATINÇ PIRTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yeni nesil ölçme teknolojisi olan GNSS sisteminin hayatımıza girmesiyle haritacılık sektörü büyük bir gelişim yaşamış ve yapılan işler daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde bitirilmeye başlanılmıştır. GNSS sisteminin yanı sıra ülkemizde 2009 yılında hayata geçirilen CORS-TR diğer adıyla TUSAGA-Aktif projesi GNSS sisteminin ülkemizde daha kolay bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamıştır. Tek kişi ile arazi ölçümlerinin yapılması, ilaveten de sabit bir başka GNSS alıcısına ihtiyaç duyulmaması gibi özellikler CORS-TR sisteminin ülkemizde çok geniş bir alanda kullanılmasını sağlamıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında CORS yönteminin sayısal haritalarda kullanılmasının uygunluğu araştırılmıştır. Proje için Konya-Ereğli ve Gazlıgöl- Afyonkarahisar bölgeleri seçilmiştir. Ülkemizde sayısal halihazır harita üretiminde ilk sıralarda yer alan İller Bankası A.Ş.'nin arşivinde bulunan sayısal halihazır haritaların kabulü esnasında Statik veya RTK GNSS yöntemiyle ölçülmüş nirengi ve poligon noktaları CORS VRS ve FKP yöntemiyle yeniden ölçülerek değerlendirilmiş ve doğruluk analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde Statik, RTK, CORS VRS ve CORS FKP yöntemleri birbirleri ile karşılaştırılmış ve sonuçlar tablo ve grafikler halinde ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Leica Geo Office, Topcon Link gibi ham veri işleme yazılımları kullanılmıştır. Ayrıca noktalar arası istatistiksel testler yapılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde CORS yöntemleri arasında VRS yönteminin FKP yöntemine göre daha doğru sonuçlar verdiği görülmüştür. Ayrıca CORS yönteminin bu bölgelerde sayısal halihazır harita yapımında kullanılmasının uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the new generation surveying technology GPS system in our life, surveying sector has experienced a great development and works done in less time and and have started to be more easily completed. As well as GPS systems, implemented a new system CORS-TR also known as Tusaga-Aktif in 2009 and this system was enabled to use the GPS technology in our country so easier. In surveying on the field only a person was needed and in addition wasn't needed any base receiver in this system. So this features has provided to use the Cors-TR system wide range of the Turkey. This master thesis availability of Cors-TR method in the digital maps were investigated. Konya-Eregli and Gazlıgöl-Afyonkarahisar region were selected for the project. In first row of production digital topographic maps Iller Bankası Inc. digital topographic map archieves, During the adoption was measured triangulation and polygons points by RTK GNSS or Static GNSS methods, was evaluated by remeasuring Cors VRS and Cors FKP methods and accuracy analysis was performed. Measurements made by Static, RTK GNSS, CORS VRS and CORS FKP methods were compared with each other and the results are shown in detailed tables and graphs. Raw data processing software such as Leica Geo Office, Topcon Link was used to evaluate the data. Statistical tests were made also between points. As a result of works, comparison of VRS and FKP CORS methods, VRS method has gave more accurate results than FKP method. It has also been found to be suitable in these regions of CORS methods used in making digital topographic map.