Çorlu yöresinde manyetik yöntem ve gamma ışını spektrometrisi ile petrol ve doğalgaz aramaları
Petroleum and gas exploration in Çorlu district by using magnetic method and gamma ray spectrometry
- Tez No: 34460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
V. ÖZET“Çorlu Yöresinde Manyetik ve Gamma Işını Spektromerrisi ile Petrol ve Doğalgaz Aramaları ”Radyoaktivite, elementlerin dolaylı olarak da mineral ve kayaçların fiziksel özelliklerinden birisidir. Radyoaktivite ölçümlerinden yararlanılarak radyoaktif mineraller aranabilmekte, jeolojik birimler tanımlanıp sınıflandırılabilmektedir. Ayrıca, yeraltındaki petrol ve doğal gaz rezervuarlarından çıkan hidrokarbon moleküllerinin yukarı doğru göçü, rezervuarın üstündeki jeolojik birimlerde bazı fiziksel ve kimyasal değişikliklere neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak da yüzeyde halka şeklinde radyasyon anomalileri görülmektedir. Yüzeyde bu tür anomalilerin varlığı, petrol ve gaz rezervuarlarının bir ipucu olarak kabul edilebilir. Jeofizik radyometrik yöntemin özel bir uygulama şekli olan gamma ışını spektrometrisi tekniğinden ve manyetik yöntemden yararlanılarak petrol ve gaz sahalarındaki gamma radyasyonu saptanabilir. Çorlu - Karaçalı sahasında yapılan gamma ışını spektrometrisi etüdü ve spektrometri verisine uygulanan özel bir proses tekniği ile halka ve yarım halka şekillerinde gamma radyasyonu anomalileri elde edilmiştir. Bu proses sonucu elde edilen düşük ve yüksek değerli +SD anomalileri aynı sahaya uygulanan diğer jeofizik yöntemlerin ( sismik, SP, manyetik ) sonuçları ile büyük bir uyumluluk göstermektedir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Petroleum and Gas Exploration in Çorlu District by Using Magnetic Method and Gamma Ray Spectrometry ”Radioactivity which is the one of physical properties of elements, indirectly minerals and rocks, can be benefited by measuring it in exploration of radioactive minerals and in defination and classification of geological units. Additionally, upward migration of the molecular hydrocarbons from petroleum and natural gas reservoirs cause some physical and chemical changes in geological units above the reservoirs. Consequence of this, halo shapped radiation anomalies are seen on the surface. The evidence of such anomalies on the surface may be considered as a clue of petroleum and gas reservoirs. Gamma ray spectrometry technique which is a special application of geophysical radiometric method and magnetic method can be benefited for dedection of gamma radiation anomalies in petroleum and gas fields. Carrying out a gamma ray spectrometry survey in Çorlu - Karaçalı area, and processing the spectrometric data with different technique, halo and semi-halo shapped gamma radiation anomalies obtained. Low gamma radiation anomalies have shown a great conformity with the results of other geophysical methods (seismic, SP, magnetic ) applied to this area. 49