Çipura (Sparus aurata L. 1758) nın yedinci aydan sonraki 178 günlük büyüme döneminde boy ve ağırlık oranlarına stoklama yoğunluğunun etkisi
- Tez No: 34461
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
V. ÖZE? Bu çalışsa ile Ülkemiz denizlerinden Ege ve Âkdenizde yetiştiriciliği yapılmakta olan çipuranın (Sparus aurata) af kafeslerde büyütülmesi sırasında birim alandan en yüksek verimin en kısa zamanda alınması amaçlanmıştır. Bu amaçla çipuralarda yedinci aydan sonraki büyüme dileminde boy ve ağırlık oranlarına stoklama yoğunluğunun etlisi araştırılmıştır. Araştırma Asya - Söğüt Su Ürünleri Dafeili îç ve Dış Tic. Ltd. Şti.'nin Marmaris'in Söğüt Köyü'n- det i balık büyütme kafeslerinde yapılmıştır. Çalışma, tamamı ile doğal yetiştiricilik ortamında yakılmış olup, hiçbir deneysel yetiştiricilik ortamı içerme- mel tedir. Ortalansa ağırlıkları her grup için sırası ile 90.62 gr (I). 92.20 gr fil). 106.80 gr (III) ve 75.50 gr (IV); ortalama boyları ise her grup için sırası ile 17-75 cm (il. 17.90 cm (11), 18.57 cm (III) ve 16.91 cm (IV) olan dört grup çipusa, her birinin hacmi 75 1113 olan ağ kafeslere sız&sı ile 50SÜ. 4500, 3500, 6000 adet olarak stoklandı. Yemleme; periyotlara göre su sıcaklığı ve balık büyüklüğü dikkate alınarak, canlı ağırlıklarının yüzde oranlarına gÖE.e her periyot sonunda yeniden düzenlendi. Stoklama yoğunluğunun farklı olmasına baelı olarak, yoğunluk arttıkça boy ve ağırlık artışının azaldığı görülmüştür, Burea gore araştırma sonunda ortalama canlı ağırlık > greplarda sırası ile, 242.9 gr (I), 250.4 gr (II), 283.2 gr (III) ve 210.8 gr (IV); ortalama boyları ise sırzsı " iie 25.6 cm (I), 26.0 cm (II), 28.1 cm (III), 23.6 cr.î 40İÎV) olmak üı.ere ortalama total boy ve ağırlığa ulaşmışlar dı r. Ayrıca gfuplardaki ortalama kondüsyon faktörleri; 1.63 (I), 1.63 (II), 1.57 (III) ve 1.63 (IV) olarak hesaplan ma ş 1 1 r. Grupları?): yemden yararlanma oranları ise sırası ile j.181 (I), 1. 171 (II), 1. 151 (III) ve 1.138 (IV) olarak lesaplanmışt ir. 4*
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT STOCKING DENSITY ON THE LENGTH-WEIGHT RATIO OF Sparus aurata DURING OF THE GROWING PERIOD 178 DAYS AFTER THE SEVENTH MONTH, WAS INVESTIGATED The effect of stocking density on the length-weight ratios of Sparus aurata was investigated during 178 days of growing time after the seventh month. The research was carried out in the fish farming cages at the Söğüt Su Ürünleri Dahili İç ve Dış Tic.Ltd.Şti. All of the study was performed at the routine rearing condit ions. Four group of fish with avarage weights 90.62 gr.(l), 92.20 gr. (II), 106.80 gr. (Ill), 75.50 gr. (IV) and with avarage lenghts 17.75 cm (I), 17.90 cm (II), 18.57 cm (III), 3 16.91 cm (IV) respectively were stocked to the cages (75m volume of percage) with the individual numbers of 5000, 4500, 3500, 6000 respectively. Considering the water temperature and fish size of the periods, feeding was rearranged at the end of each period according to the percentage of live weight of fishes. It was observed that depending on differences in the stocking density, increase of the weight was decreased as the density was increased. Therefore the mean live weight of fish groups was reached to 242.9 gr. ( I ), 250.4 gr. (II), 283.2 gr. (Ill), 210.8 gr. (IV), respectively, and the mean size of fish groups was reached to 25.6 cm (I), 26.0 cm (II), 28.1 cm (III), 23.6 cm (IV) respectively. In addition, the mean condition factors of groups were calculated as 1.63 (I), 1.171 (II), 1.151 (III), and 1.138 (IV), respectively. 42