Ortak dış ve güvenlik politikası konusunda yapılan düzenlemelerin Lizbon Antlaşması sonrası uygulama alanları
Application areas of the amendments made within the field of common foreign and security policy in post-Lisbon era
  1. Tez No: 344720
  2. Yazar: SERCAN PEKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT NECİP ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması reform anlaşması olarak da anılmaktadır. Antlaşma Avrupa Birliği?nin kurumsal yapısında pek çok önemli düzenlemeyi içermesinin yanı sıra Ortak Dış ve Güvenlik Politikası konusunda yapısal değişikliler de getirmektedir. Bu çalışmada Lizbon Antlaşması?nın yürürlüğe girmesinden sonra Antlaşmanın öngördüğü değişimlerin ne ölçüde hayata geçirilebildiği sorusuna yanıt aranmaktadır. Özellikle 2011 yılının hemen başında başlayan ve tüm Ortadoğu?ya yayılan Arap Baharı sürecinde Avrupa Birliği?nin izlediği dış politika, bahsi geçen düzenlemelerin ne ölçüde hayata geçirilebildiği ve başarısı anlamında önemli ipuçları sunmaktadır. Bu çalışmada Arap Baharı örneği özellikle incelenerek Avrupa Birliği Ortak Dış ve Güvenlik Politikası?nın Lizbon Antlaşması ile kavuştuğu yeni yapı maddeler halinde analiz edilmiştir. Çalışmada Avrupa Birliği Ortak Dış ve Güvenlik Politikası ve Lizbon Antlaşması ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Bunun yanı sıra yayımlanan raporlar ve basın arşivleri taranarak konu ile ilgili gelişmeler saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda Avrupa Birliği Ortak Dış ve Güvenlik Politikası konusunda Lizbon Anlaşması ile yapılan kurumsal düzenlemeler ile pratikteki gerçekleşmeler arasında ne ölçüde paralellikler bulunduğu hakkında değerlendirmeler bulunmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER :Lizbon Antlaşması, Avrupa Birliği Ortak Dış ve Güvenlik Politikası, Arap Baharı, AB Dış Politikası
Özet (Çeviri)
Treaty of Lisbon, which entered into force on the 1st of December 2009, is also called the reform treaty. While including quite many changes for the institutional structure of the European Union, it also covers structural amendments within Common Foreign and Security Policy. This study aims to find an answer to the question: to what extent the Lisbon amendments have been implemented in practice. Especially the foreign policy conducted by EU within the process of the Arab Spring, breaking out at the beginning of 2011 and spilling all over the Middle East, gives significant implications for the level of implementation and success of the mentioned amendments. Focusing on the Arab Spring, the new structure of EU?s Common Foreign and Security Policy has been analyzed article by article. Literature review has been conducted for EU Common Foreign and Security Policy. Also, reports published and press archives have been utilized in order to track the developments. At the end of the study, the extent of analogy between the Lisbon?s institutional amendments and their practices within the field of Common Foreign and Security Policy has been evaluated. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Treaty of Lisbon, EU Common Foreign and Security Policy, Arab Spring, EU Foreign Policy.