Şiddet görmüş kadınların kişilik özelliklerinin somatik belirtiler ve depresyon üzerine etkisi
Battered women's personality traits effect on somatic symptoms and depression
- Tez No: 344745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kadına yönelik şiddetin kadının ruh sağlığına olan etkileri önemli boyuttadır. Şiddetin, kadının ruh sağlığına etkilerini incelemek amacıyla yapılan bu araştırmada, şiddet görmüş kadınların kişilik özellikleri, somatik belirtileri ve depresyon düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca örneklem grubunun demografik özellikleri, çocukluk çağı şiddete maruz kalınması, psikiyatrik ilaç ve tedavi süresi tespit edilmeye çalışılmış ve kişilik özellikleri, somatik belirtiler ve depresyon üzerindeki ilişkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma Aralık 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul ilindeki kadın konukevlerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, 18 yaş üzeri araştırmayı kabul eden kadın konukevinde barınan şiddet görmüş 85 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında katılımcıların demografik bilgileri için 13 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu, travmatik olayın şiddetini belirleyebilmek için Travma Sonrası Stres Tanı Ölçeği Olay Şiddeti Alt Ölçeği (TSSTÖ-Olay Şiddeti Alt Ölçeği), kişilik özelliklerinin belirlenebilmesi için SCID Kişilik Envanteri, somatik belirtilerin belirlenebilmesi için Semptom Tarama Listesi?nin Somatizasyon Alt Ölçeği (SCL-90-R-SOM) ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi için de Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Veri toplama araçları sırasıyla kadınlara verilmiş ve SCID Kişilik envanterini yanıtlamış kadınlar ile SCID II Kişilik Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu?nun tamamlanabilmesi için yüz yüze görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence towards women has an important effect on women?s mental health. In this research violence?s effect on women?s mental health is studied, personality traits, somatic symptoms and depression degrees of battered women are compared. Also, sample group?s demographic characteristics, childhood being exposed to violence, psychiatric medicine and treatment duration determination is studied. It is examined if these are related with personality traits, somatic symptoms and depression. This research is practised between December 2012-June 2013 in battered women?s guest-houses is Istanbul. Sample group consists of 85 women who are above 18 years-old, exposed to violence and are willing to take part in the research. During collection of the data, the following inventories are implemented: Personal data form (made of 13 questions) to collect participant?s demographic data, Posttraumatic Stress Diagnostic Scale-Symptom Severity Score, SCID personality inventory to specify personality traits, Symptom check list?s Somatizasion Subscale-(SCL-90-R-SOM) to specify somatic symptoms and Beck Depression İnventory to specify depression degree. Data collecting inventories are given to women in order and face to face meetings are practised to complete Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis-II Personality Disorders with the women who have answered SCID personality inventory.