Rezüdiel anomaliler arasındaki korelasyon faktörleri ile manyetik ve gravite yorumu
Magnetic ang gravity interpretation with correlation factors among residual anomalies
  1. Tez No: 34482
  2. Yazar: İBRAHİM SERTÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV öz REZİDÜEL ANOMALİLER ARASINDAKİ KORELASYON FAKTÖRLERİ İLE MANYETİK VE GRAVİTE YORUMU Çalışma, en küçük kareler yöntemi uygulanarak çeşitli derecelerden rezidüel anomali profflerinin ve bunlar arasındaki ardıl korelasyon faktörlerinin bulunmasına dayanmaktadır. Korelasyon faktörleri çeşitli model yapıların manyetik ve gravite yorumunda kullanılmıştır. Manyetik yorum için yatay silindir, ince dayk, küre ve kontakt modelleri, gravite yorumu için küre, yatay silindir, düşey silindir, düşey fay ve kontakt modelleri seçilmiştir. Ardıl korelasyon faktörleri, manyetik modellerde derinlik (z) ve indeks parametresinin (Q) çeşitli değerlerine, gravite modellerinde ise çeşitli derinlik (z) değerlerine karşı karakteristik eğriler şeklinde düzenlenmiştir. Hazırlanan karakteristik eğriler kullanılarak, çeşitli teorik ve arazi anomali profilleri yorumlanmış ve yöntemin doğruluğu kanıtlanmıştır. Ayrıca yöntem, Aydın-Çavdar bölgesi manyetik ve gravite anomalisine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MAGNETIC AND GRAVITY INTERPRETATION WITH CORRELATION FACTORS AMONG RESIDUAL ANOMALIES This study is based on determiny residual anomaly profiles of different grades and successive correlation factors among them applying least squares method. Correlation factors have been used for magnetic and gravity interpretation of various type structures. For magnetic interpretation horizontal cylinder, thin dike, sphere and contact models and gravity interpretation, sphere, horizontal cylinder, vertical cylinder, vertical fault and contact models have been selected. Successive corelation factors have been arranged as characteristic curves against various figures of depth (z) and index paramaters (Q) for magnetic models and as those against various depth (z) figures for gravity models. Using prepared charateristic curves, various theoretical and field anomaly profiles have been interpreted and they have been applied to gravity anomalies.Also the method is applied to magnetic and gravity anomaly of Aydın-Çavdar area.