Ebu Dülef'in İran Seyahatnamesinin tercümesi
Abu Dulaf Travelogue Persian translations
  1. Tez No: 344842
  2. Yazar: SERDAR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Samanî Devleti, Türklerin İslamiyeti kabul etmesinde rol oynayan devletlerin en önemlileri arasında yer almaktadır. Samanî Devleti, kuruluş dönemi ve kurulduğu coğrafya hem İran tarihi hem Türk tarihi hem de İslam tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Samanî Devletinin, siyasi, kültürel ve sosyal yaşantısıyla 125 yıl süren kısa hâkimiyet dönemi Türk- İslam tarihi açısından parlak bir dönem olmuştur. Samanî Devleti döneminde İslam toplumunun kültür merkezleri olarak Bağdatın yanında Nişabur, Semerkand ve Buhara şehirleri ön plana çıkmaktadır. Kültürel hayatın yoğun olarak yaşandığı bu şehirler özellikle Buhara dönemin en ünlü ilim adamaları, edipleri, tarihçileri ve coğrafyacılarına ev sahipliği yapmıştır. Samanî Devleti hâkimiyet döneminde Buhara?da önemli seyyahlar yaşamıştır. Bu seyyahların en önemlilerinden biriside Ebu Dülef Misar bin Mühelhildir. Ünlü Arap şair ve seyyah, Samanî emirlerinden Nasr b. Ahmed döneminde yaşamış ve o dönem İran coğrafyası hakkında önemli bilgiler vermiştir. Sefername olarak adlandırılan eserler, gezi ya da seyahat raporlarıdır. Sefernameler seyyahların seyahat ve ziyaretleri sırasında elde ettikleri tarihi, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal ve kültürel birikimleri diğerlerine aktardıkları eserlerdir. Bu eserlerde farklı kültürlere mensup şahısların yeni bir kültüre bakışları ve izlenimleri ele alındığı gibi gelecek nesillere belirli bir döneme ait faydalı tarihi bilgiler sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
Samanid Empire is among one of the most important states which have a role in the acception of Islam by Turks. The foundation period and settled geography of Samanid State has a very important place both in the Iranian and Turkish and also Islamic history. The short reign of Samanid Empire with her political, cultural and social life which lasted 125 years became a bright period in terms of Turkish-Islamic history. In Samanid period Nishapur, Samarkand, Bukhara stand out as the cultural centres of Islamic society beside Baghdad. Those cities in which cultural life is experienced intensely hosted the most famous scientists, scholars, historians and geographers of the era. Significant travellers dwelled in Bukhara during the reign of Samanids. One of those most significant travellers is Abu Dulaf Mis?ar bin Muhelhil. The famous poet and traveller lived during the reign of Nasr b. Ahmed and provided important information about the geography of Iran in that era. The Works named as Sefername are the reports of trips or travels.