Şeyh Muhyiddin Akbıyık divanı ve Hikayat-ı Nayı (Metin inceleme)
- Tez No: 344843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma beş bölümde hazırlandı: İlk bölümde 15. yüzyıl Klasik Türk Edebiyatı şairlerinden Şeyh Muhyiddin Akbıyık?ın hayatına, sanatına ve eserlerine dair bilgiler muhtelif eserlerden toplanarak, bu bilgiler ışığında ortak kanaat tayin edildi. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde metni daha anlaşılır kılabilmek için; inceleme başlığı altında Divanın ve Hikayat-ı Nay adlı mesnevinin özellikleri ışığında, çeşitli tasnifler yapıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda esere ait tek nüsha bulunmuş olup, bu nüsha Türk Dil Kurumu Kütüphanesinde Yz. A/374 kaydı ile bulunmaktadır. Beşinci bölümde ise Eski Türk Edebiyatı çalışmalarında uygulanan genel şablon çerçevesinde inceleme yapıldı, metinlerin transkribi yapıldı. Bu çalışmayla şairin, edebiyat tarihindeki yeri belirlenmeye çalışılıp eserleri ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
This study was prepared at five parts. At first parts, Information about the life, art and study of Şeyh Muhyiddin, who was one of the poets of classical Turkish Literature in 15th century, was collected from some studies and common idea was formed thanks to these studies. In the second, third, fourth parts, to make the article more clear, various classification was done through Divan and feautures of Mesnevi, called Hikyt-ı N?y. As a result of studies, a copy of the work was found, and this copy is in Turkish Language Institution as a Yz. A/1374 record. In the fifth part, the text was translated to Latin letters as a generally accepted transcription used in Turkish Literature studies. The form of translation of modern Turkish was given The place of the poet in the history of literature is tried to determine with this study.