Simone de Beauvoir'ın özgürlük anlayışı
Simone de Beauvoir's understanding of freedom
  1. Tez No: 344864
  2. Yazar: CEYLAN ÇOŞKUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABAMÜSLİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Simone de Beauvoir'ın özgürlükle ilgili görüşleri ele alınmıştır. Beauvoir'a göre özgürlük, insana Tanrı tarafından verilmiş bir şey değildir. Özgürlük, insanın her gün uğruna yeniden savaşmak zorunda olduğu bir olanaktır. Düşüncesinin merkezine benini oturtan Beauvoir, önceleri özgürlüğü bireyselci bir açıdan ele almış ve ötekileri de kendi özgürlüğü üzerinde bir tehdit olarak duyumlamıştır. Savaş deneyimlerinin ardından ise, ötekilerin özgürlüğünün aslında kendi özgürlüğünün bir koşulu olduğunu görmüştür. Özgürlüğün geleneksel kadın rolü içerisinde gerçekleşmediğini ileri süren Beauvoir, kadının her zaman erkeğe göre tanımlanması nedeniyle öteki cinsiyeti temsil ettiğini düşünür. Bu bağlamda, kadının erkeğin ötekisi olarak nasıl kurulduğunu analiz eder ve içinde bulunduğu bu durumdan nasıl kurtulacağına dair çözümler önerir.
Özet (Çeviri)
Simone de Beauvoir's ideas about freedom are discussed in this study. According to Beauvoir, freedom is not something given by God to man. Freedom is an opportunity that people have to fight for its sake each day. Beauvoir, who set self in the center of her idea, formerly addressed the freedom from the individualistic perspective and perceived others as a threat to her own freedom. After the war experiences, she realized the fact that the freedom of others is a condition of her own freedom, indeed. Beauvoir, who suggests that freedom is not performed in the traditional role of women, thinks that women represent the“other sex”as the women are always defined according to the men. In this regard, she analyzes how the women are set up as the“other”of the men and suggests solution how to get rid of this situation.