Doğu Anadolu araştırmaları ışığında Narman bölgesi keramiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Narman region's ceramics in the light of eastern Anatolia studies
  1. Tez No: 344893
  2. Yazar: AYŞE NUR MORKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Anadolu, bulunduğu konum itibariyle, dünya tarihi için son derece önemli bir noktadadır. Coğrafi özellikleri, iklimi ve zengin yeraltı-yerüstü kaynakları nedeniyle tarih boyunca yerleşmelere sahne olmuş ve istilalara maruz kalmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi, Anadolu için doğunun giriş kapısı olarak nitelendirilebilir. Zengin maden ve su kaynaklarına sahip olan bölge, birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Hayaşa, Daiaeni ve Urartu Devletleri eskiçağda bölgede hâkim olan siyasi güçlerdir. Araştırma bölgemizi oluşturan Narman ilçesinin uygun iklim ve coğrafi özellikleri nedeniyle, Eskiçağda yerleşme görmüş olduğu düşünülmektedir. Ancak yapılan kazı ve yüzey araştırmalarının yetersizliği kesin veriler elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu araştırma sonucunda, Doğu Anadolu Yüzey Araştırmaları Projesi kapsamında yapılan yüzey araştırmalarında tespit edilen yerleşim yerleri ve keramik verilerinin değerlendirilmesiyle Narman Eskiçağ Tarihi aydınlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Considering its location, Anatolia has great importance for the world history. Because of its geographical features, climate, and substantial underground and overground sources, Anatolia has been exposed to invasions, and it has been a place of Settlement throughout the history. The Eastern Anatolia Region can be described as the front door to the east. The region which has rich mines and water springs has been home to many states. In prehistoric period, Hayaşa, Daiaeni, and Urartu States were the supreme powers over the region. Due to its suitable climate and geographical conditions, Narman, our research area, is thought to be a settlement in prehistoric time. However; lack of excavation and surface research complicates obtaining precise information. Following this research, Narman prehistoric time will be aimed to be enlightened by interpreting the settlements and ceramic found in the surface research which was made within the scope of The Eastern Anatolia Surface Exploration Project.