Demokratikleşme ve ekonomik özgürlüklerin temel makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisi
The effect of democratization and economic freedom on fundamental macroeconomic indicators
  1. Tez No: 385364
  2. Yazar: İBRAHİM ORKUN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezin amacı, demokratikleşme ve ekonomik özgürlüklerin temel makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla Dünya Bankası tarafından yayınlanan sınıflandırmaya göre gelişmiş, gelişmekte olan ve azgelişmiş olmak üzere üç ülke grubu incelenmiştir. Temel makroekonomik göstergeler ise; GSYİH büyüme oranı, işsizlik, enflasyon, cari işlemler açığı, hükümet borçları, dışa açıklık oranı, doğrudan yabancı sermaye yatırımları olarak belirlenmiştir. Demokratikleşme ve ekonomik özgürlüklerin söz konusu makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisi 1995-2012 dönem aralığında panel veri analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ülke gruplarına göre belirlenen makroekonomik göstergelerin demokrasi ve ekonomik özgürlük ile ilişkileri farklılık göstermiştir. GSYİH büyüme oranı ile demokrasi ve ekonomik özgürlükler arasında gelişmiş ve azgelişmiş ülke gruplarında pozitif yönlü bir ilişki elde edilirken, gelişmekte olan ülke grubunda negatif yönlü bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine the effects of democratization and economic freedoms on the fundamental macroeconomic indicators. For this purpose, this study ranked the countries as developed, developing, and underdeveloped countries regarding the classification of the World Bank. Fundamental macroeconomic indicators were determined as GDP growth rate, unemployment, inflation, current account deficit, government debts, openness ratio, and foreign direct investments. The effects of democratization and economic freedoms on macroeconomic indicators was tested using panel data analysis during the sample period between 1995 and 2012. Results revealed that the effects of democracy and economic freedom on macroeconomic indicators differ from country to country. A positive correlation has been observed between GDP growth with democracy and economic freedom in the group of developed and underdeveloped countries, on the other hand, a negative correlation has been observed in the group of developing countries.