Türkiye'de e-devlet çalışmaları: Rize ve ilçe belediyelerinin e-belediye hizmetleri üzerine bir araştırma
E-government studies in Turkey: A research on e-municipality services of Rize and its district
- Tez No: 344919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişen iletişim teknolojileri günümüzde özel sektör, kamu kurumları ve kuruluşlarına yeni olanaklar sağlamış, hizmetin sunulma şeklinde tarz ve anlayış değişikliklerine sebep olmuştur. Özellikle kamu alanında klasik devlet anlayışının getirmiş olduğu bürokratik engeller hem hizmetin hızını hem de kalitesini azaltarak verimliliğin düşmesine sebep olmaktadır. Kamu hizmetlerinin sunumunda bilgisayarın ve internetin kullanılmasıyla, vatandaşların aynı hizmetleri herhangi bir kamu çalışanına bağımlı olmadan, istedikleri yerden, istedikleri saatte alma olanakları doğmuştur. Bu gelişme e-devlet kavramını ortaya çıkarmıştır. Daha önceleri özel sektör tarafından yoğun olarak kullanılan internet olanakları, günümüzde artık, devlet hizmetlerinin neredeyse tüm alanlarında kullanılır olmuştur. Ülkemizde de bu durumun birçok örneği bulunmaktadır. Bu çalışmada Dünya'da ve Türkiye'de e-devlet ve e-belediye hizmetlerinin kapsamları, faydaları ortaya konulmuş, geçmişten günümüze bu hizmetlerde meydana gelen gelişmeler incelenmiştir. Uygulama bölümünde Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi İllerinden olan Rize İlinde yapılan bir çalışmayla, vatandaşın E-Belediye hizmetleri konusundaki bilgi, kullanım ve beklentileri anket yöntemi ile çeşitli demografik faktörlerin etkisi göz önüne alınarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda internet ve bilgisayar kullanma düzeyleri ile e-belediye hizmetlerinin kullanılma eğilimleri ve belirli yaş grubundaki deneklerin E-Belediye hizmetlerini kullanabileceklerini düşünme oranları arasında önemli ilişkiler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The developing technologies of communication have provided the private sector, public institutions and organizations with new opportunities and have led to changes in style and understanding of the way service is delivered. The bureaucratic obstacles caused by the classical governmental approach, especially in public domain, lead to decrease of efficiency reducing both the speed and the quality of the service. With the usage of computer and internet in delivery of the public services, the citizens have got the opportunity to have the same services from wherever and whenever they want without being dependent on any public officer. This improvement has unveiled the concept of e-state. The internet opportunities previously used intensively by the private sector have been recently used in almost all fields of the govenrmental services. There are many samples of this situation in our country. This study introduces the scope and the benefits of e-government and e-municipility services in the world and in Turkey, and also analyzes the developments in these services from past to present. In the implementation section, with a study conducted in Rize, one of the cities in the Eastern Black Sea Region of Turkey, the knowledge, usage and expectations of the citizens about the e-municipilty services have been analyzed through survey method, considering the effects of various demographic factors. As a result of the analysis, a meaningful relationship has been found between the level of internet and computer usage and the trends in e-municipility usage and the rates of the subjects of a specific age group thinking they can use e-municipility services.