Nakit akış tablosu bileşenleri ile İMKB'ye kote şirketlerin hisse senedi getirileri arasındaki ilişki
The relationship investigation between cash flow statements components and stock returns of İstanbul Stock Exchange Companies
- Tez No: 344920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN BERNA İPEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Finansal bilgiler, borsa hakkında yapılan değerlendirmelerin temelini oluşturmaktadır. Yatırımcılar, hisse senedine yatırım yapma kararlarında finansal tablolarda yer alan bilgilerden önemli ölçüde yararlanmaktadırlar. Dolayısıyla nakit akışları konusu çoğu yatırım kararının verilmesinde etkili olmaktadır. Dolayısı ile nakit akışları ile hisse senedi getirisi arasındaki bağlantı üzerinde çalışmanın önem taşıdığı düşünülmüştür. Eğer hisse senetlerinin fiyat ve getiri değişiklikleri, nakit akış bilgileri tarafından gösteriliyorsa, bu taktirde hisse senedi getirisinde herhangi bir değişikliğin nakit akışları ve getiri arasındaki ilişkiyi açıklayabileceğini düşünebiliriz.Bu çalışmada nakit akış tablosu bileşenleri ile hisse senedi getirisi değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada, İMKB'ye kote edilmiş, holding ve yatırım sektöründe yer alan ve 2008 ile 2011 yılları arasında kesintisiz veriye sahip 10 şirketin nakit akım tabloları ve hisse senedi performansında etkili olan veriler kullanılmıştır. Araştırmanın; bağımlı ve bağımsız değişken değişimlerinin hesaplamaları için EXCEL programı kullanılmıştır. İstatistiksel testler, korelasyon katsayıların tahmini ve analizi için SPSS programından yararlanılmıştır. Araştırmanın hipotez testine göre tüm yıllarda korelasyon en zayıf düzeyde gerçekleşmiş ve onaylanmamıştır. Nakit akış bileşenlerini incelediğimizde, varsayımların kabul edilmemesinin asıl nedeninin, bileşenlerin birbirlerini nötrleştirmesi olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Already stock exchange assessments have been created on financial information. And Investors judgments for investments have been made according to financial bills and statements. In order to this fact that cash flows are effective in decision making, the study on the relationship between stock returns and cash flow is momentous phase. Thus changes on the price and stock yields shows cash flow information so any change in return stock explains the relationship between the cash flows and stock returns that can be imagined. In this study, changes in return stock can be extracted from the cash flows and stock returns relationship analysis. The Companies continuous financial information concerns to holding and industry investments have been collected from Istanbul Stock Exchange since 2008 until 2011. Cash flow statement concern with ten prosperous companies has been used in this study. The dependent and independent variable change studies have been done by EXCEl program as well as SPSS program that have been used for statistical analysis and determination of the correlation coefficient. In the all of the research year range a poor correlation between the researches hypotheses have been occurred. In the cash flow statement investigation process, the main reason for the hypothesis rejection is the component neutralization.