Personel güçlendirme ile bireyin yaratıcılık algısı arasındaki ilişki: Bankacılık sektöründe bir uygulama
The relationship between employee empowerment and individuals creativity perception: An application in banking industry
- Tez No: 344921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN NUR KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı personel güçlendirmenin türleri olan yapısal güçlendirme ve psikolojik güçlendirme ile yaratıcılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Teorik kısmın ilk bölümünde personel güçlendirme açıklanmış; ikinci bölümünde ise yaratıcılık kavramı açıklığa kavuşturulmuştur. Çalışmada, Erzurum ve Gümüşhane il merkezlerinde faaliyette bulunan Ziraat Bankası çalışanı 114 kişiden anket tekniğiyle veri toplanmış ve bu veriler SPSS paket programıyla analize tabi tutulmuştur. Gerekli istatistiksel analizler yapıldıktan sonra yapısal güçlendirmenin ve psikolojik güçlendirmenin yaratıcılığı pozitif yönlü etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between creativity and types of empowerment, namely structural and psychological empowerment. In the first part of the theoretical framework, employee empowerment was explained and in the second part, the concept of creativity was clarified. In the study, data were gathered through a survey conducted on 114 employees of the Ziraat Banks operating in centres of Erzurum and Gumushane provinces and data were analysed by using SPSS. After statistical analyses, it was observed that structural empowerment and psychological empowerment affect creativity positively.