Özel sekörde çalışan kadınların sorunları: Erzurum ili örneği
The problems of women working in the private sector: Example of Erzurum province
- Tez No: 344922
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde giderek artan sayıda kadının çalışma hayatına katıldığı görülmektedir. Fakat çalışma şartları ve zorlayıcı koşullar ile kadınlar pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Kadın bir yandan, ev ve iş yaşamını dengelemeye çalışırken, diğer yandan pek çok sorunla da mücadele etmektedir. Bu tezin amacı, Erzurum ilinde özel sektörde çalışan kadınların sorunlarını incelemektir. Bu amaçla araştırmada kadınların çalışmasının tarihsel süreci kısaca özetlenerek günümüzde özel sektörde çalışan kadınların sorunları iş hayatı ve aile hayatı açısından ele alınmıştır. Tezin uygulama kısmında özel sektörde çalışan kadınların sorunlarını tespit etmeye yönelik olarak anket çalışmasına dayalı bir alan araştırması yapılmış, anketteki sorular kuramsal çerçeve ve Erzurum ili dikkate alınarak belirlenmiştir. Anket; Erzurum ilinde hizmet, eğitim ve sağlık sektörlerindeki değişik kademelerde çalışan 426 kadın çalışana uygulanmış ve elde edilen sonuçlar ışığında değerlendirme yapılmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarından elde edilen bulgulara göre; Erzurum?da özel sektörde çalışan kadınların sorunlarının daha çok hangi alanlarda olduğu tespit edilmiş ve bu sorunlar farklı ölçeklerde değerlendirilerek genele yönelik birtakım değerlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is observed that in today?s world an increasing number of women have been joining to work life. However; with challenging working conditions women face with many problems. Women try to balance domestic and work life while on the other hand struggle with many problems. The purpose of this thesis is to examine the problems of women working in the private sector in Erzurum province. For this purpose, the problems of women working in private sector in terms of domestic and work life are discussed by summarizing the historical process of women's work briefly. In the application part of the thesis, a field research based on a survey is conducted to identify the problems of women working in the private sector; questions in survey are determined by taking into account theoretical framework and Erzurum province. The survey was applied to 426 workingwomen working in various levels in service education and health sectors in Erzurum province and evaluation was carried out in the light of the results. According to the results of the research; areas in which the problems of women working in private sector are more are determined and some general rates are reached by evaluating these problems with different scales.