Yaşam tarzının ve tüketici etnosentrizminin satın alma niyeti üzerinde etkisinin incelenmesi: Erzurum'da bir uygulama
The study of effects of lifestyle and consumer ethnocentrism on purchase intention: An application in erzurum
- Tez No: 344928
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YAPRAKLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı, beyaz eşya sektöründe tüketicilerin yaşam tarzlarının ve ürünlere yönelik etnosentrik eğilimlerinin, satın alma niyetleri üzerinde etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada tüketici etnosentrizmi, yaşam tarzları ve satın alma niyeti kavramları incelenerek, tüketici etnosentrizmini etkileyen faktörlere, yaşam tarzlarıyla ilgili ölçeklere ve satın alma niyeti ile ilgili modellere yer verilmiştir. Uygulama kısmı ise Erzurum il merkezinde yaşamakta olan 412 kişi üzerinde yapılmış ve hipotezlerin testi için basit, çoklu ve hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, yaşam tarzının satın alma niyeti üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır. Ancak tüketici etnosentrizmi satın alma niyetini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Diğer taraftan, bulunan sonuçlara göre, tüketicilerin yaşları ilerledikçe tüketici etnosentrizminin satın alma niyeti üzerindeki etkisi artış göstermektedir. Buna karşın, tüketicilerin eğitim seviyesi arttıkça tüketici etnosentrizminin satın alma niyeti üzerinde etkisi azalmaktadır. Tüketici etnosentrizminin satın alma niyetine etkisi üzerinde cinsiyet ile gelir düzeyinin anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında Türkiye?de beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of consumers lifestyles and ethnocentric trends towards products on purchase intentions. To this end, by reviewing consumer ethnocentrism, lifestyle, and purchase intention concepts, we present consumer ethnocentrism factors, measurement scales of lifestyle, and models of purchase intention concept. This thesis was performed on 412 people who lived in Erzurum and for examining of hypotheses, simple, multiple, and hierarchical regression analysis was used. According to the findings, lifestyles dont have any significant effects on purchase intention. But consumer ethnocentrism affects purchase intention positively. On the other hand, according to the results, the older the consumers are, the stronger is the effect of consumer ethnocentrism on purchase intention. However; with increase of education level, the impact of consumer ethnocentrism on purchase intention reduces. The significant effect of gender and income level on the impact of consumer ethnocentrism on purchase intention was non-existent. In the light of obtained results, for domestic and foreign firms on the white goods sector in Turkey suggestions offered.