Muş ilinin sosyo-ekonomik yapısının swot analizi ile incelenmesi
The investigation of the socio-economic structure of the province of Muş within swot analysis
  1. Tez No: 344932
  2. Yazar: MEHMET BARIŞ ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN MUSTAFA ERSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmaya konu olan Muş ilinin ekonomik yapısı, bölgenin az gelişmişlik farklılıkları temelinde, ülkemizde batı bölgelerinden doğu bölgelerine gidildikçe geri kalmışlığın ilde güçlü bir şekilde yaşandığını göstermektedir. Söz konusu farklılıklar beraberinde birçok ekonomik ve toplumsal sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Muş ilinin sosyo-ekonomik yapısını mevcut veriler ışığında inceleyerek, ilin gelişme potansiyelini belirlemektir. Bu amaçla, çalışmada önce bölgesel kalkınma, bölgesel planlama ve bölgesel dengesizlik gibi temel konularda bilgiler verilmiş, Muş ilinin nüfusunun, sağlık ve eğitim durumunun Türkiye ve TRB2 Bölgesi istatistiki verileri ile karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Var olan aksaklıklar ve çözüm yolları ile ilgili düşünceler detaylı olarak bu çalışmada ele alınmış, ayrıca ekonomik ve sektörel yapı incelenerek yeni yatırım imkânları hakkında girişimciler bilgilendirilmeye çalışılmıştır. Muş ilinin SWOT analizi yapılarak, İlin ekonomik anlamda güçlü ve zayıf yönleri ortaya konulmuş, ilde bulunan verimli ovalar, toprak yapısı ve organik tarıma elverişli koşullar ile ilde yapımı devam eden Alpaslan II barajının yakın zamanda faaliyete geçecek olması, farklı türde ürünlerin yetiştirilmesine ve yeni teşvik sistemi uygulaması kapsamında orta ve büyük ölçekli tarım işletmelerinin kurulabilmesine imkan tanıdığı görülmüştür. Ayrıca ilde hayvancılık için çok uygun mera ve çayır alanlarının bulunması ve hayvan varlığının ilde kurulacak et ve et ürünleri işletmelerinin ihtiyaç duyacağı talebi karşılayacak düzeyde olması, tarım ve hayvancılık sektörünü ön plana çıkartarak, yeni yatırımlar için yüksek potansiyel oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic structure of Muş which is the subject of this study, have indicated the rising severe economic underdevelopment from the west to the east of our country, within the background of under development differences of the region. These differences cause many economic and social problems at the same time. The aim of this study is to determine the development potential of the province by investigating the social structure of Muş in the light of collected data. For this purpose, firstly some information on basic issues as regional development, regional planning and regional imbalance has been presented and then comparative analysis of population, education and health conditions of the province has been carried out with statistical data of Turkey and TRB2 Region. Existing problems and suggestions for solutions of these problems have been discussed in detail. Additionally, entrepreneurs have been informed about new investment opportunities regarding the investigation of the economic and sectoral structure. The strengths and weaknesses of Muş province in the economic sense have been suggested according to the SWOT analysis of the province. It has been also recorded that the fertile plains located in the province, soil structure, and favorable conditions for organic agriculture along with the dam named Alparslan II which is being constructed in the province and going to be operational soon enable to cultivate different types of products and to establish medium and large-sized agricultural enterprises under the application of new incentive system. Also it has been discovered that the pasture and meadow areas suitable for livestock in the province and the number of animals which will meet the demand of meat and meat-products enterprises to be established do not only present the importance of agricultural and livestock sector, but also create high potential for new investments.