Turizm destinasyonlarının etkin yönetimi ve etkileyen faktörler: Turizm sektöründe bir araştırma
Turi?zm desti?nasyonlarinin etkin yönetimi ve etkileyen faktörler: Turizm sektöründe bir araştırma
- Tez No: 344933
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya turizmindeki gelişmeler ve eğilimler, turizm pazarlamasını ülke boyutundan destinasyon boyutuna taşımış ve yeni destinasyonların ve yeni turistik ürünlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Türkiye gibi çok geniş bir coğrafi alanı kapsayan bir ülkede, bütün ülkeyi tek bir turistik çekim alanı olarak görmek ve pazarlamak doğru değildir. İstanbul ili alternatif turizm açısından eşsiz değerlere ve avantajlı bir konuma sahiptir. Bu avantajın turizm sektörüne en iyi biçimde yansıtılması şehrin potansiyelini daha iyi kullanmasını sağlayarak ekonomik, sosyal ve kültürel kazanımlarını artıracaktır. İstanbul ilinin sahip olduğu turizm potansiyelini ve Türkiye?nin turist çeken büyük şehirlerden birisi olduğunu göz önünde bulundurarak, araştırma İstanbul da yapılmıştır. Bu çalışma ile coğrafi konumu, geçmişte değişik uygarlıklara ve kültürlere sahne olmuş toprakları, önemli doğal ve kültürel kaynaklarıyla İstanbul ilinin alternatif turizm potansiyeli incelenerek ve farklı turizm alternatiflerinde ürün geliştirerek bu potansiyelin nasıl turizm sektörüne kazandırılabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada, İstanbuldaki geliştirme potansiyeli olan turizm ürünlerini ortaya çıkarmak ve bu potansiyelinin geliştirilmesi sayesinde turizme sağlayabileceği katkıların ehemmiyetini ortaya koyması ve buna yönelik çözüm önerileri sunması açısından önem kazanmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket uygulaması 407 yerli ve yabancı turiste uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında yüzde, frekans, faktör ve ki kare analizleri yapılmıştır, sonuçlar tablolar halinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda Türkiyeyi bu seyahatlerinde tercih eden turistlerin nedenleri doğal çekicilikler, atmosfer, altyapı ve yerli yaşam, aktivite olanakları güvenlik ve son olarak kültür ve tarih çekicilikleri yer almıştır. Destinasyon yöneticilerinin, turistlerin destinasyon seçme nedenlerinde öne çıkan turistik altyapı, güvenlik, aktivite olanakları, tarihi ve kültürel çekicilik ve doğal çekicilik gibi konuları göz önünde bulundurarak farklılıklar yaratma çabaları etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Developments and trends in the world tourism has shifted the interest of tourism marketing from the country to regional perspective, leading the way to new destinations and products. In a country like Turkey with a vast geographical area, it is not a right policy to consider and market the whole country as a single attraction center. As an alternative tourism, Istanbul has unique values and has an advantageous position. Reflecting this advantage in tourism sector in the best way by providing better use of city potential will increase economic, social and cultural achievements. By considering Istanbuls high potential for tourism and attractiveness of this city for tourists, research has been done in Istanbul. In this study, by investigating alternative tourism potential of Istanbul city with its special geographical location that had various civilizations and cultures in its territories and with its important natural and cultural sources, on the other hand by developing products in different tourism alternatives, it was tried to show how this potential could integrate tourism sector. The importance of this research is revealing tourism products with high potential to development in Istanbul, demonstrating significance of tourism contribution that has been created because of this potential, and providing solutions based on this potential. The data were collected by questionnaire method as a technique. The survey was applied to 407 domestic and foreign tourists. For collected data; Percent, frequency, chi square and factor analyzes were carried out in SPSS program. The results were analyzed in the tables. As a result of this framework, reasons of preference of Turkey by tourists in this trip are, natural attractions, the atmosphere, infrastructure and domestic life, activity facilities include security and, finally, culture and history appeals. Destination managers efforts for creating diversity in tourism sector could be effective by highlighting causes of destination preference for example; touristic infrastructure, security, activity facilities, historical and cultural charm and natural charms.