Kuranda ilahi mağfiret
Divine forgiveness in koran
- Tez No: 344931
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin amacı, Allahın bağışlayıcılığının bilinmesine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla çalışmada Allahın, Kuran-ı Kerimde geçen, Ğafûr ismi merkezde olmak üzere bu isimle eş veya yakın anlamlı diğer isimlerinden de faydalanarak Onun bağışlayıcılığını ortaya koymaya çalıştık. Ayrıca havf (korku) ve reca (ümit) dengesinin sağlanması için Ğafûr ismiyle zıt anlamlı olan sıfatlarını da vermeye gayret ettik. Ğafûr kavramının doğru ve güvenilir bir biçimde anlamlandırılabilmesi için en eski sözlüklere, klasik tefsirlere, (ilk dönem rivayet ve dirayet tefsirleri), çağdaş tefsirlere ve kütüb-ü sitte esas olmak üzere hadis kitaplarına, akide kitaplarına, en eskileri başta olmak üzere esma-i hüsnâ kitaplarına ve konumuzla alakalı güncel eserlere başvurduk. Çalışmamızın sonucunda Allahın, şirk hariç tüm günahları şartlı veya şartsız olarak bağışlayabileceğini, eğer müşrik, şirkinden; kâfir küfründen dönerse onların da geçmiş günahlarının bağışlanacağını vaat ettiğini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make known the forgiveness of The Allah. For this purpose we tried to manifest his forgiveness by the help of his names that are existed in Koran especially Ğafur and it`s equivalent words. Furthermore we made an effort to ensure the balance of fear and hope by giving the opposite names with Ğafur. In order to explain the concept of Ğafur correctly and accurately, we applied for current sources that are related to our subject such as oldest dictionaries, classical commentaries on the Koran, (first period rumour and acumen commentaries), contemporary commentaries, books of Hadith but especially the six hadith books, books of religious faith, books of the most beautiful names but especially the oldest ones. At the end of our study, we tried to establish that The Allah could forgive all sins conditionally or unconditionally but except polytheism yet more if the polytheist returns from polytheism and the denier returns from his denial, The Allah could forgive their past sins as well.