Hz. Ömer ve ailesi
Hz. Ömer ve ailesi
- Tez No: 344946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Ömer b. Hattâbın ve aile fertlerinin hayatları ele alınmıştır. Çalışmada Hz. Ömerin ve aile fertlerinin yer aldıkları ve etkilerinin bulunduğu târîhi olaylara ilişkin bilgiler verilmiş ve hayatları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Hz. Ömerin Müslüman olması ile İslâmın Mekkede güç kazanması, Hicreti, Medine?de Gazve ve Seriyyelere iştirak etmesi, Hz. Peygamberin vefatından sonra Hz. Ebû Bekirin halife seçilmesindeki rolü ve hilafet döneminde İslâma yaptığı eşsiz hizmetler ele alınmıştır. Ayrıca Hz. Ömerin aile fertleri tespit edildikten sonra onların hayatları incelenmiş, özellikle İslâm Tarihindeki önemli olaylarda oynadıkları rolleri ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hz. Omar b. Hattâbs short life and the lifes of members of his family were examined in this study. Hz. Omars and the members of his family to take part in and where the effects of historical events related to informations were given and their lives were tried enlighten in study. In this respect was referred to Islams gain strength with Hz. Omars became Muslim, his hegira, his participation to wars and campaigns at Medina, his role at Hz. Ebubekirs election caliphate after death of Muhammed (PBUH) and his unique services to Islam the period of caliphate. Also Hz. Omars family members lives were studied after they were identified especially was tried to enlighten their roles at important events in Islamic history.