Vahiy sürecinde değişen sosyal hayat
Revelation in the process of changing social life
- Tez No: 344947
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kuran vahyinin indiği topluma etkisi, onu nasıl şekillendirdiği ve ona nasıl yön verdiği bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Tabi bu iletişimin düalist bir karaktere sahip olduğunu ifade etmek gerekir. Zira Hâlıkın mahlûku önemseyerek ilâhî mecrayı şekillendirdiği, duruma göre reçetelerle öncelikle o ânı ve tüm insanlığı, karanlık bir dönemden aydınlığa çıkardığı tespit edilen bir gerçektir. Ayetlerin nüzûlünün sosyal olguyu takip ettiği, bu bağlamda Kuran naslarının toplumu şekillendirirken aynı zamanda toplumsal vâkıaların takipçisi olduğu da bir hakikattir. Kuranî vahiy tepeden inme veya dogmatik esasları ihtiva eden bir yapıda değil aksine sosyal ve toplumsal özellikleri inceledikten sonra onun mevcut durumuna göre şekillenen bir özelliğe sahip bulunduğu bir vakıadır. Bunu, vahyin ilâhî üslubuna yansıttığını değimi yerindeyse bir su döngüsü şeklinde insanoğlunun talebi ve ilâhî rahmetin arzı şeklinde cereyan ettiğini Hz. Muhammedin icraatları ve sahabenin kendisi önderliğindeki yaşam şeklini değiştirmesi de ilâhî vahyin hedefine ulaşmasında önemli bir basamaktır. Aynı zamanda Kuran, sadece indiği topluma hitap etmekle kalmamış evrensel değerleriyle Asr-ı Saadet kürsüsünden ahir zaman insanoğluna hitap ederek onu inşa ve ıslah etmiştir. Onun sesi kısılmaz gür sadası, yıpranmaz yasaları, dürri yekta hakikatleri, insan odaklı emirleri hem dünya hem ahiret saadeti için elzemdir.
Özet (Çeviri)
The effect of the revelation of Quran to the society that comes down, and how shapes and dominates it, constitutes the main subject of our thesis. For certain, we have to say that this communication has a dualist character. Because its stated true that god shapes the divine channel paying attention to people in the ground and according to circumstance that took out primarily the moment or the whole humanity from dark period to light one. Consecution of social fact by the paralysis of versicles, concordantly nas of Quran that shapes the society and becomes the follower of social facts is also a reality. Revelation in Quran is not a sudden and unexpected or as a structure that involves dogmatical bases on the contrary is a fact that has a property in taking form according to its present case after examining social and communal properties. The projection of revelation to the turn of phrase, so to say the request of people as a water cycle and the occurance as an offer of divine benediction, alteration of life style of companion under his own leadership and operations of Muhammad (the prophet) are all important steps to achieve the aim for divine revelation. Quran not only appeals to the society that comes down but also constructs and reclaims appealing with its universal values from golden age rostrum to doomsdays people. Its voice isnt reduced, its ageless regulations, actualities, people oriented commands are essential both for world and afterdeath happiness.