Hassân b. Sâbit'in İslam sonrası şiirlerinde Cahiliye Döneminin etkileri
The effects of Jahiliyya Period in the poems of Hassan b. Sabit after- İslam
- Tez No: 344950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hassân b. Sâbit, bir şâirin statü olarak çok önemli bir konumda bulunduğu, onun diğer şâirlere şiirleriyle üstün geldiği, bu sayede mensubu bulunduğu kabilenin diğer kabilelere üstünlüğü ve etkisinin toplumca kabul gördüğü bir dönem ve coğrafyada yaşamıştır. İslamîyetle birlikte muhalif şâirlerin yaptığı sözlü saldırılar ortaya çıkmış, buna bağlı olarak cahiliye insanı üzerinde etkisi büyük olan şiir ve şâire o asrın toplumunda geçici de olsa ihtiyaç duyulmuştur. İhtiyaç duyulan bu şâirler arasında Hassân b. Sâbit de vardır. Şâirimiz, İslam öncesi inşad ettiği şiirlerinin yanı sıra İslam sonrası da şiir yazmaya devam etmiştir. Elbette ki böylesi bir geçiş ve değişim içerisinde onun şiirinde muhteva, üslup ve ton farklılıklarının oluşması kaçınılmazdır. Ortaya çıkan bu yeni kültürel iklimin şâirin önceki birikiminin izlerini taşıması da muhakkaktır. Öte yandan şâirin şiirlerinde; tarihe düşülen notları, Müslümanların giriştikleri gazvelerle ilgili detayları, o dönemin yaşantısı ve diğer toplumsal olaylarına ilişkin tespitleri görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Hassan b Sabit lived in a period and geography a time when a poet had a very important position, he outbalanced to the other poets with his poems, therefore the tribe of which he was a member, had a superiority and influence was accepted by the society. With the Islam the opponent poets? verbal attacks appeared, consequently there had been needed even temporarily for poems anda poets that had unique influences on the society of that period. Among these needed poets, there was Hassan b. Sabit too. Besides the poems he composed before Islam, he also continued to compose them after Islam. Of course, in such a transition and change, it was unavoidable that there have been the differences of content, wording and tone in his poems. And also it is certain that the traces of the poet's previous accumulation have made his new cultural climate. On the other hand, in the poems of the poet it is possible to see the notes written about the history, the details of the wars that the Muslims were in and the determinations about the other social event