İslâm'ın Arap şiirine etkisi (Hassân b. Sâbit örneği)
أثر الإسلام في الأدب العربي؛ حسّان بن ثابت نموذجًا
- Tez No: 429900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma,“İslâm'ın Arap Şiirine Etkisi (Hassân b. Sâbit Örneği)”konusunu incelemektedir. Araştırma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte konunun seçilmesinin sebepleri, önemi, amacı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde Hassân b. Sâbit'in hayatı, yetişmesi, şiirinin üslûbu İslâm'dan önceki ve sonraki dönemleriyle incelendi. İkinci bölümde ise Hassân b. Sâbit'in İslâm'daki önceki şiirinin durumunu ve İslâm ile birlikte nasıl bir değişim geçirdiğini ortaya koymak amacıyla İslâm'ın Hassân'ın şiirine etkisi ve şiirininin slâmî değerler taşıyan dinî bir boyayla boyandığı hususu şiirinden örnekler verilerek ele alındı. Sonuç kısmında ise araştırmada elde edilen bulgular zikredildi.
Özet (Çeviri)
This study deals with the; the impact of Islam in Arabic literature; Hassan b. Thabit as A model. It consists from: an introduction, two chapters, and conclusion. Introduction; where we talked about the reason for this subject choosing, its importance, objective, approaching, structure, references and sources. Chapter I; the life of Hassan b. Thabit, upbringing, style of his poetry before Islam and after. Chapter II; and last, the impact of Islam in Hassan's poetry, with care how are his poetry carry the religious overtones afford a decent Islamic values. In addition to display some samples from his poetry, and clarification of what it was Hassan's poetry; before Islam and after. Conclusion; included The most important results of this study.