İbn Teymiyye'ye göre Kur'an'ın mucizeliği
The miracle of Quran in view of ibn Teymiyye
- Tez No: 344954
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA BİLGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İcazül-Kuran meselesi, Kuranın nüzulüyle başlayıp kıyamete kadar devam edecek olan bir konudur. İslam âlimleri, Kuranın Allahın kelamı olduğunu ispat etmek için bu meseleye özel önem vererek, konuyla ilgili birçok eser telif etmişlerdir. Buna bağlı olarak icaz meselesi İslam tarihi boyunca, başta tefsir olmak üzere, kelam, fıkıh, hadis, tasavvuf vb. ilimler alanında temayüz etmiş âlimlerin düşünceleriyle yoğrularak günümüze kadar gelmiştir. Bu alanda araştırmaya değer görüşlere sahip âlimlerden biri de hiç şüphesiz İbn Teymiyyedir. Bu nedenle çalışmamızda İbn Teymiyyenin Kuranın icazı hakkındaki görüşlerini, bu alanda eser bırakmış âlimlerin yaklaşımlarıyla paralel olarak incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The matter of Icaz of Quran has started with the revelation of Quran and is going to keep on till the doomsday. The scholars of Islam has paid special attention to and published many works on this topic to prove that the Quran is Allahs word. Therefore, matter of Icaz has reached today, having been kneaded with the scholars thoughts, who were experts, especially on tafseer (interpretation), Qalam, fiqh, hadith, sufism etc. throughout the Islamic History. One of the scholars with significant thoughts on this field is certainly Ibn Teymiyye. Therefore, we have tried to study Ibn Teymiyyes thoughts about Icaz of Quran, in paralel with the scholars thoughts who have produced works on this field.