Ebû Hâtim Ahmed b. Hamdân Er-Râzî, hayatı, eserleri ve Arap dilbilimindeki yeri
Abu Hatem Ahmed b. Hamdan Al-Razi, his life, works and place in the Arabic linguistics
  1. Tez No: 344955
  2. Yazar: İBRAHİM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, ikinci Abbâsi döneminde yşamış ve vefat tarihi 322/933-934 olan, daha çok İsmâilî dâî yönüyle tanınan ancak Arap Dilbilimci yönüyle pek tanınmayan Ebû Hâtim Ahmed b. Hamdân er-Râzî'nin hayatı, eserleri ve dilbilimci yönünü ve bu alana katkılarını ele almaktadır. Öte yandan bu çalışma; Ebû Hâtim'in Kitâbu'z-Zîne fi'l-Kelimâti'l-İslâmiyyeti'l-Arabiyye adlı eserini Arap leksikografisini dikkate alarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life, the works and the contributions of Abu Hatem Ahmad b. Hamdan al-Razi, who lived in the second Abbasid period (322/933-34) and is well-known as an Ismailî daî. However, he is hardly ever examined as an Arab linguist. Moreover, this study takes into account of the lexicography of Abu Hatem's work Kitabu'z-Zine fi'l-Kelimati'l-İslamiyyeti'l-`Arabiyye.