Dırâr b. Amr ve Mû'tezile içersindeki yeri ve önemi
Dirâr b. Amr and his place and importance in Mutezile
  1. Tez No: 344956
  2. Yazar: REFİK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dırâr b. Amr, Mûtezile mezhebinin önemli kollarından birisi olan Basra ekolünün ilk kurucu kelâmcılarından biridir. Dırâr b. Amr, belli bir dönem Mûtezile mezhebine önemli fikrî katkılar sağlamış, mezhebin gelişmesine etki etmiştir. Bundan dolayı bu çalışma ile Dırâr b. Amrın Mûtezile içesindeki yeri ve öneminin tesbitinin yapılması amaçlandı. Mûtezile okulunun ilk hocalarından olan Dırâr b. Amr Mûtezile mezhebenin temel prensiplerine aykırı fikirlerinden ve cebrî düşüncelerinden dolayı mezhepten ayrılmak zorunda kalmıştır. Fakat daha sonra kendine özgü fikirlerini sistemleştirerek İslam Mezhepleri Tarihinde bir ekol olarak anılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dırâr b. Amr is one of the first founder theologians of the school Basra, which is one of the important branches of the sect Mû?tezile. Dırâr b. Amr made significant intellectual contributions to the sect Mû?tezile for a certain time, helping the development of the sect. Therefore the study aimed at determining the place and importance of Dırâr b. Amr in Mû?tezile. As one of the first masters of the school Mû? tezile, Dırâr b. Amr was forced to leave the sect because he had opinions contradicting with the basic principles of the sect Mû`tezile and forcible thoughts. However, later, he was mentioned as an ecole in the history of Islamic Sects by systematizing his own opinions.