İslam düşüncesinde estetik anlayışı üzerine bir inceleme
A review on the aesthetic understanding of islamic thought
- Tez No: 344957
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, İslam düşüncesinde estetiğin mahiyeti üzerinde durmaktır. Bu amaçla çalışmada temel estetik olgusu ve din-sanat ilişkisi üzerinde durulmuş, İslam dininin estetik boyuta verdiği önem ve Kuran perspektifiyle estetiğin nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde yoğunlaşılmıştır. Yapılan bu çalışmayla birlikte Kurandaki estetik ile ilgili ayetler, gaye-nizam fikri çerçevesinde ele alınarak İslamın Kuran merkezli estetik düşüncesi verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca semitik dinlerin temel ilah anlayışı ile İslam estetiğinin tevhid eksenli estetik anlayışı felsefe ve kelam bakış açısıyla verilmiştir. Bu yapılırken İslam?ın estetik boyutunda diğer dinlerden ayrıldığı temel noktalara da temas edilmiş ve İslamın kendisine ait özgün yapısının temel nitelikleri de açıklanmıştır. Ayrıca Kuran?da ifade edilen estetiğin temel dinamikleri olan kusursuzluk, ölçülülük, amaçsallık gibi gaye ve nizam fikrini akla getiren ayetler ele alınmıştır. İslamın estetik anlayışında Allah?ın nizamının hikmet ve gayeye uygun bir şekilde tezahür ettiği örneklerle verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to stand on the importance of the aesthetic in Islamic thought. For this purpose, this study stands on the relationship between the basic aesthetic phenomenon and religion-art relevance and concantrates on the importance of the religion of Islam that gives to the asthetic and focuses on how aesthetic should be evaluated from the perspective of Quran. This study tries to give the aesthetic thought centered by Islam by means of the verses about aesthetic from the Qur?an within the relationship of intent-ordinance. Besides, this study refers to the basic understanding of God in semitic religions and the aesthetic understanding of Islam by means of the philosopy and euphemism. It is pointed out in this study that the aesthetic thought in Islam differs from the other religions? aesthetic thoughts. The basic qualifications of typical aesthetic in Islam are explained. Furthermore, the basic dynamics of the aesthetic such as perfection, temperance, having a purpose, giving the idea of the relation in intent-ordinance are mentioned by means of the verses from the Quran. It is also pointed out in this study that the ordinance of God occurs in the universe in accordance with the mystery and intent.