Elektronik yer ölçme sistemlerinin orman kadostrosundaki yeri
Electronic land survey system in forest codoster
- Tez No: 34496
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme Bilgisi ve Kadastro Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
V. ÖZET Elektronik Yer Ölçme Sistemlerinin Orman Kadastrosundaki Yeri Elektronik yer ölçme sistemlerinin Orman Kadastrosundaki yeri adlı bu ça lışma İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitiisü'ne bağlı İ.Ü. Orman Fakültesi, Ölçme ve Ka dastro Bilgisi Programında Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır.. Bu çalışmanın amacı Orman Kadastro Komisyonlarının ülke ormanlarının kadastrosunu hangi metod ve yöntemlerle daha hızlı ve duyarlı yapabilecekleri ni ortaya koymaktadır. Bu amaçla öncelikle elektronik yer ölçme sistemleri ile GPSIn çalışma il keleri incelenmiştir. Daha sonra eski yer ölçme sistemleri ile yeni alet ve sistem ler karşılaştırılmıştır. Bu aletlerle yapılan uygulamalar yorumlanarak aralarında ki farklar ortaya konmuştur. Yapılan bu gözlem ve araştırmalara göre GPS ve elektronik yer ölçme alet ve sistemlerinin eski alet ve sistemlere göre daha hızlı ve duyarlı olduğu tes- bit edilmiştir. Fakat GPS (Global Positioning System) ülkemizde henüz deneme aşamasında olduğundan uygulama fırsatı bulamamıştır. Ancak ülkemiz ekonomi si ve zaman tasarrufu dikkate alındığında GPS ve elektronik yer ölçme sistemle rinin tercih edilmesi önerilmektedir. -56
Özet (Çeviri)
“ELECTRONIC LAND SURVEY SYTEM IN FOREST CADASTER”SUMMARY This study named“Electronic Land Survey Systems in Forest Cadaster”was carried out as a master thesis in the Program of Mapping and Cadaster. Main purpose of this study is to find ot the suitable method for Cadastral Mapping in forestry and to compare the methods used today. Additionally, to obtain the most reliable method, firstable, the explanation of the land survey systems and GPS systems were made and traditional systems and newly established systems were companed. After interpreting the measurements done by traditional equipments, measurements by today's developed system were also compared. According to these evaluations and measurements, it can be clearlv said that, the GPS system and today's electronic land survey methods have numerous advantages as rapidity and reliability. On the other land due to the GPS (Global Positioning System) system has not been practiced yet in Turkey, it has some problems in practice. But taking into consideration time-saving and costeffectiveness approach this system is more preferable. 57-