19. ve 20.yüzyıl Romen Romanında Türk imgesi
The images of Turks in Romanian 19th and 20th centuries' novels
  1. Tez No: 344979
  2. Yazar: GHİULGEAN MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. DİLEK YALÇİN-ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, Türk imgesi alanındaki araştırmalara katkıda bulunmak, imgebilim konusunda yeni bir örnek oluşturabilmektir. Araştırılan Türk imgesi konusu ile ilgili yapılmış birçok kaynak bulunmaktadır. Burada yalnızca Romen edebiyatındaki romanlarının Türk imgesi tespit edilecektir. Birinci bölümde imge, imgebilim, oryantalizm ve çokkültürlülük kavramlarının tanımlarını yapılmıştır. İkinci bölümde Türk imgesiyle ilgili eserler incelenerek Romen edebiyatında Türk imgesi bulunmuş, imgeler kendi içerisinde sınıflandırılmıştır. Bu konu başlığını daha iyi tanımlananabilmesi için Romen romanının gelişimi gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde Türk kültür unsurlarının daha iyi anlaşılması için bu eserlerin tanıtımları yapılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise Türk unsurların kapsamlı çözümlemesi sırasında sadece edebi imgeler üzerinde durulmuştur. Araştırmada öncelikli olarak imge, Romen romanı, Türk imgesi gibi konular üzerinde genel olarak durulmuştur. Çünkü çalışmayı yönlendiren bu kavramların iyi anlaşılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make contribution to the research of the Image of Turks and construct new examples in Imagology. There are many works available on the topic in question. In this study, only the Images of Turks in Romanian novels are explored. In the first part, concepts like image, imagology, orientalism and multiculturalism are defined. In the second part, by studying related works images are found in Romanian literature and given in classification. For the research topic to be well described the development of Romanian novels is examined. In the third part, for understanding the elements of Turkish culture better, the related works are presented. In the final part of the study, in addition to a comprehensive analysis of Turkish elements, literary and positive images are deeply studied. In the present paper, image, Romanian novel, images of Turks are emphasized and studied thoroughly, because the understanding of these concepts is important.