The female character in realistic fiction: A comparative analysis of Jane Eyre and Çalıkuşu
Realist romanda kadın karakterler: Jane Eyre ve Çalıkuşu'nun karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 257266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
19. yüzyıl doğu batı, kadın erkek, geleneksel yenilikçi ve birey-toplum gibi çatışmaların yüz üstüne çıktığı, bu tezatlıklara bir de romantizm ve realizmi harmanlayıp sunan karışık bir dönemdir.Bu çalışmada, realist ve romantik unsurları birlikte barındıran Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu ve Charlotte Bronte'nin Jane Eyre adlı romanlarında o dönemdeki kadının yeri incelenmiştir.Birinci bölümde 19. yüzyıl İngiliz ve 20. yüzyıl Türk realist romanlarının sosyo-kültürel geçmişleri incelenmektedir. Ayrıca, kadının ve kadın karakterlerin kendi dönemlerindeki yerleri ayrıntılarla verilmiştir.İkinci bölümde Reşat Nuri Güntekin ve Charlotte Bronte'nin kişisel yaşam öyküleri ve kadın anlayışları incelenmektedir. İki roman da otobiyografik ve gotik unsurları karşılaştırmalı analizlerle incelenmektedir.Tezin sonunda erdemli ve kararlı olmanın kadın kimliği oluşumunda önemli rol oynadıkları, hatta erdemli kalarak kaderlerini bile değiştirebilecekleri sonucuna ulaşılmaktadır. Charlotte Bronte'nin Jane Eyre ve Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu romanları, kadınların ataerkil toplumlarda var olma çabaları vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 19th century is a complex period in which some of the contradictions come to surface like west and east, man and woman, tradition and innovator, individual and society and also presents these contradictions with romanticism and realism.This thesis investigates the status of women in that period as reflected in Reşat Nuri Gültekin?s Çalıkuşu and Charlotte Bronte?s Jane Eyre involving both romantic and realistic elements.The first chapter points to the socio-cultural background of 19th century English and 20th century Turkish realistic fiction. Moreover the status of women and female characters are presented in details in their periods.In the second chapter the personal life stories and women perceptions of Reşat Nuri Güntekin and Charlotte Bronte are studied. The two novels are explained as bildungsroman and gothic elements with their comparative analysis.At the end of the thesis, it is concluded that being virtuous and determined minded have important roles on female identities even they can change their fate by remaning virtuous. The novels Jane Eyre by Charlotte Bronte and Çalıkuşu by Reşat Nuri Güntekin focus on the existential struggles in patriarchal societies.