Karar alma problemlerinde AHP'nin yeri ve kalkınmışlık kriterleriyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerin karşılaştırılması
The state of AHP in decision makıng problems and comparison of the European Union member countries with development criteria
  1. Tez No: 345009
  2. Yazar: MEHMET ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT ERDAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye elli yıldan daha fazla bir süredir Avrupa Birliği(AB)ne üye olmak için çaba göstermektedir. Ancak neredeyse her dönem, Avrupa Birliği (AB) tarafından çeşitli bahaneler öne sürülerek adaylık süreci uzatılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiyenin Avrupa ülkelerinden çok geride olduğu bu yüzden Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin uzatıldığı tezinin yanlış olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla; Avrupa Birliği?ne son katılan ülkelerle Türkiyenin kalkınmışlık durumu kıyaslanarak geride değil, aksine daha iyi bir seviyede olduğu ortaya konmuştur. Bu bağlamda, kalkınma alanında yapılan çalışmalar dikkate alınarak en çok kullanılan kalkınma kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterlerle Analitik Hiyerarşi Prosesi (Ahp) yöntemi kullanılarak, bilimsel bir temelle Türkiyenin Avrupa Birliği(AB)?ne son katılan ülkelere göre durumu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
For more than fifty years Turkey has been striving to become a member of the European Union. However, almost every period, due to various excuses from the European Union the accession process is extended. In this study, the common thesis that“Turkey is so far behind the European countries, hence the European Union accession process is extended.”is shown to be faulty. To this end Turkey?s state of development in comparison with the recent member countries to the European Union has shown to be not behind on the contrary at a better level. In this context development studies were taken into account and most commonly used criteria have been identified. Using these criteria and the Analytical Hierarchy Proses (AHP) Method, Turkeys situation in comparison to the recent European Union (EU) Member states a scientific foundation status is shown by the countries participating in the European Union (EU) last.