Bir dış ticaret engeli olarak CE işareti ve Avrupa Birliği ile uyum
CE mark as a trade barrier and compliance with the European Union
- Tez No: 345010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CERAN ZEYNEP ZAFİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye ve Avrupa Birliği arasında kurulan Gümrük Birliğinin temel hedefini kapsayan malların serbest dolaşımı ilkesi, taraflar arasındaki teknik düzenlemelerin birbiriyle uyum içerisinde olmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda, ülkemizin Avrupa Birliği mevzuatına uyum çalışmalarına bağlı olarak CE işareti ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. CE İşareti bir ürünün sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren bir Avrupa Birliği işaretidir. 2002 yılında yürürlüğe giren Kanun ile birlikte CE İşareti Türkiyede zorunlu bir teknik işaret kapsamına alınmıştır. Ancak CE İşaretinin uygulanabilmesi için gerekli çalışmalar tamamlanmamış ve geçiş süreleri öngörülmüştür. Bu çalışmada; Avrupa Birliği ve Türkiye ekonomik ilişkileri ele alınmıştır. Ayrıca, Avrupa Birliğine uyum kapsamında CE işareti; anlamı, özellikleri ve Türkiye açısından önemi ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Customs Union between Turkey and the European Union, covering the main objectives of the principle of free movement of goods between the parties requires that the technical regulations in harmony with each other. In this regard, due to Turkey?s works on EU legistation harmonization, it is going on CE marking studies. CE Marking is the sign of European Union indicates that a product is safe and healthy. CE marking is mandatory in Turkey on a technical sign since the Law came into force in 2002. However, the required studies of CE marking has not completed and transition periods for the implementation has been envisaged. In this study; economic relations between Turkey and European Union has been considered with their duties in details. In addition to these, context of the European Union, CE marking has been assessed of meaning, qualifications and its importance for Turkey in details.