Sinkrotron radyasyonundan elde edilen x ışınlarının kristaller tarafından difraksiyonu
Diffraction of the x rays obtained from synchrotron radiation
- Tez No: 34501
- Danışmanlar: PROF.DR. K. GEDİZ AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
V. Ö2ET SINKROTRON RADYASYONUNDAN ELDE EDİLEN X IŞINLARININ KRİSTALLER TARAFINDAN DİFRAKSİYONU Bu çalışmanın giriş bölümünde Sinkrotron Radyasyonu (3R) ile çalışmanın gerekliliği ve amacı açıklanmış ve Sinkrotron Radyas yonunu kullanan labaraîuvar ve enstitülerden bazıları bir tablo halinde verilmiştir, Meteryal ve metod bölümünde ise Sinkrotron Radyasyonunun tanımı, özellikleri ve diğer ışın kaynaklarından olan farkları anlatıl mıştır. Ayrıca bu çalışmanın yapıldığı, dünyanın en büyük araştırma merkezlerinden biri olan DESY'nin içindeki HASYLAB'ta sinkrotron ışını kullanılarak yapılan araştırmalar özetlenmiştir. Son olarak HASYLAB'ta Mo meteryali üzerine monokrornatik ve laue difraksiyon yöntemleri kullanılarak yapılan çalışma anlatılmaktadır. Tezin bulgular bölümünde bu difraksiyon yöntemlerinden elde edilen sonuçlar verilmektedir. Tartışma ve sonuç bölümünde ise elde edilen sonuçların genel bir özeti verilmiştir. Ayrıca ek 1 de şiddetlerin hesaplanmasında kulla nılan program verilmiştir. -25-
Özet (Çeviri)
SÜMMARY DIFFRACTION OF THE X RAYS OBTAINED FROM SYNCHROTRON RADIATION in the chapter of“Introduction”of this work, the necessity and a im of this worK is g ive n, Synchrotron Radiation (SR) is explained and a list of sorne the iaboratorîes and institutes using SR is presented. in the chapter of“Materiai and Method”, the description, properties and differences of SR from other radiation sources are given. This work is reaiized in Hasylab, a division of DESY, öne of the greatest research centers in the world.ln this same chapter other SR experiments in Hasylab given briefly. Finally, experiments on Mo using rnonochromatic and Laue diffracîion technics are introduced. in the“ Findings ”-part of the thesis, îhe results obtained using the above diffraction techniques are presented. The“ Discussion and result ”part is devoted îo a general summary of our results. in the Appendix 1 we g ive the program used to calcuiaîe the intensities. -26-