Sinkrotron ışınımı kaynaklarında frekans haritası analizi
Frequency map analysis in synchrotron radiation sources
- Tez No: 664521
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sinkrotron ışınımı kaynağı olarak seçilen bir elektron demetinin sabit kapalı (dairesel) bir yörüngedeki hareketinde; hareket doğrultusunun enine düzlemdeki doğrusal ve doğrusal olmayan davranışlarını belirli bir metot çerçevesinde incelemek ve buna en uygun ışınım değerleri için bir tasarım stratejisi belirlemek ve bu strateji ile özgün bir hızlandırıcı tasarımı yaparak elektron demetinin hareketini frekans haritası analizi yöntemiyle optimize etmek çalışmanın asıl amacını oluşturmaktadır. N. dereceden rezonans etkiler, frekans haritası analizi yöntemi kullanılarak konfigürasyon ve frekans uzayında ayrı ayrı incelenmiştir. Ayrıca, ideal momentumdan sapmış (off momentum) parçacıklar için de analizler yapılmıştır. Demet iletim hattındaki manyetlerin olası alan ve yerleşme hatalarından gelen olumsuz etkiler de incelenmiştir. İlgili betatron ayarına (çalışma noktası) yönelik yapılan frekans haritası analizi sonuçları; ideal parçacık demetin hareketini bozan, demeti kararsızlığa (kaos) götüren ya da yok olmasına yol açan herhangi bir rezonans etkisini göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In the motion of an electron beam chosen as the synchrotron radiation source in a fixed closed (circular) orbit; the main purpose of the study is to examine the linear and nonlinear behaviors in the transverse plane of the direction of motion within the framework of a specific method and to determine a design strategy for the most appropriate radiation values and to optimize the motion of the electron beam with the frequency map analysis method by designing an original accelerator with this strategy. Nth order resonance effects were studied separately in configuration and frequency spaces using frequency map analysis method. In addition, the analyzes were made for off momentum particles that are outside the ideal particle beam. The negative effects of the possible field and alignment errors of the magnet in the beam transfer line were also examined. Frequency map analysis results for the relevant betatron tune (working point) did not show any resonance effects that disrupt the ideal particle beam motion, lead to the beam instability (chaos) or its destruction.