Çıtalı yonga levha üretimi ve teknolojik özellikleri
The Production of the particle board with slab and its technological properties
  1. Tez No: 34502
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
V. ÖZET Bu araştırmada» normal Uç tabakalı yatay yongal evhal ar ı n masif çıtalı bir yapıda üretilebilme imkanları ve karşılaşan sorunlar laboratuvar şartlarında araştırılmıştır. Cıtalı yatay deneme levhalarının üretimi için, özel bir yongal e vha fabrikasının üretim hattından temin edilen yongalar ile Sarıçam CPinus slyvestris L. > odunundan üretilmiş değişik boyutlardaki masif çıtalar birlikte kullanılarak Uç tabakalı ve üç farklı tip yatık yongal evha, Uref ormaldehit tutkalı kullanılarak üretilmiştir. Çıtalı yatay deneme yongal evhal ar ı ; pres sıcaklığı 130°C pres süresi 10 dakika, pres basıncı 25 Ckg/cm >, levha kalınlığı 20 mm, dış tabakalar levha kalınlığının % 30'unu, orta tabaka ise % 70' ini oluşturacak şekilde 40xS0 cm boyutlarında üretilmiştir. Deneme levhaları üç hafta süre ile 20 ± 2 °C ve % 65 ± 2 bağıl nem şartlarındaki klima odasında klimatize edildikten sonra deneyler için standart boyutlarda kesilerek tekrar klima odasına konularak hava kurusu hale getirilmiştir. Örnekler üzerinde özgül ağırlık, suda şişme, eğilme direnci, yüzeye dik çekme direnci ve vida tutma gücü deneyleri yapılmıştır. Alınan sonuçlar i statik sel olarak incelenmiştir. Deneme levhaları arasında incelenen özellikler bakımından farklılık olup olmadığı F- testi ve buna bağlı olarak t- testi yapılmıştır. Üretilen yongal evhal ar a ait deney sonuçları aritmetik ortalama olarak aşağıda verilmiştir. - 56Tablo. 15. Üretilen Deneme Levhalarına Ait Deney Sonuçları Deneme Levha Grupları ABC 3 Özgül Ağırlık Kalınlığına Şişme 2 Eğilme Direnci 2 Yüzeye Dik Çekme Vida Tutma Gücü Yüzeye dik yönde Yüzeye paralel yönde Sonuç olarak çıtalı yatay yongal evhal ar da bütün mekanik direnç değerleri, standart değerlerden daha düşük bul unmuş t ur. Bunun nedeni deneme 1 evhal ar ı nı n öngör ül en biçimde serilmemesi sonucu hatalı üretimden kaynaklanmıştır. Fakat bulunan değerler kendi şartlarında ve birbirleriyle karşılaştırıldıklarında çıtalı yongal evhal ar ı n eğilme direnci ve yüzeye dik vida tutma gücü daha yüksek bulunmuştur. Diğer direnç özelliklerinde ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu araştırmanın sonucunda her tür yongal evham n özel üretim teknolojisi geliştirilmesi halinde, çıtalı bir yapıda üretilebileceği ve çıtasız yongalevha ürünlerine kıyasla bu levhaların daha yüksek mukavemette, daha düşük özgül ağırlıkta ve fayda -mal i yet ilişkisi gözetildiği takdirde de daha ucuza üretilebileceği söylenebilir. 57 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PRODUCTION OF THE PARTI CLEBOARD WITH SLAB AND ITS TECHNOLOGICAL PROPERTIES The subject of this study was to investigate the possibilities for the production of the conventional, platen- pressed parti cleboards with slabs and the problems encountered in its production. Industrial particles, various sizes slabs produced from Scots pine wood, and Urea -formaldehyde resin were used as raw materials in the production of pi a t en -pressed parti cleboards with slabs. Properties and production conditions of the with slab were as follows : temperature 130 C "CD ; pressing time 10 CminD; pressure 25 Ckp/cm D; thickness 20 Cmnû; dimi outer layers together 30 % of the thickness. 2 pressure 25 Ckp/cm D; thickness 20 Cmnû; dimensions 40x50 Ccnû ; The tests were carried out on specimens conditioned at 20±2 °C and 65 ±5 percent relative humudity. The results obtained from five boards are given below : The Groups of Tested Boards ABC Specific gravity 17 17,094 25 Bending strength Ckp/cm2) 57,537 86,452 137,158 Internal band Ckp/cm2> 2,32 2,33 2,47 Screw holding power Perpendicular Ckp> 66,5 93,83 114.60 Paralel Ckp> 57,16 46,76 46,40 The results show that all of the strength properties of the boards with slab are lower than those of standart boards CTS 180D. Therefore they can not be suggested for commercial production. However when the values obtained are compared with - 58 -each other bending strength and screw holding power perpendicular to the plane are higher for the boards with slab. There are no significant differences on the other strength properties. On particleboards with slab the bending strength accros the direction of the panel were higher than those of the particleboard without slab. There is no difference between the values obtained for the bending strength in the direction of the panel and in the direction accross to it. - 59 -