Çeşitli yer ve gözlem evlerinden alınan spektroskopik veri formatlarının standartlaştırılması
- Tez No: 34503
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BOLCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
V. ÖZET. Çeşidi Yer ve Uydu Gözlem Evlerinden Alman Spektroskopik Veri Formatlannın Standartlaştırılması. Avrupa Uzay Bilgi Sistemi (ESIS) bir Avrupa Uzay Ajansı projesi olup, uzay misyonları arşivlerini, bilimsel veri tabanlarını ve diğer arşiv servislerini birleştirmeyi amaçlamaktadır. Pilot evre çalışmaları sonucunda, ESIS 1993 ortalarından itibaren Avrupa astronomi veri tabanlarım birleştirme işlevini astronomi ve uzay bilimleri enstitülerine sağlamaktadır. Aynı zamanda, bir TÜBİTAK projesi olan, Ulusal Astronomik Gözlemevi ve Veri merkezinde veri kayıtlama, stoklama ve değiştirme işlemlerinde, Avrupa ve Amerikan uzay enstitüleri ile uyumluluk sağlanması için aynı semantik lisanın kullanılması uygun görülmüştür. Bu çalışmada; gözlem, veri stoklama ve arşivlemenin önemi üzerinde durulmakta ve standart veri taşıma sistemi olan esnek veri taşıma sisteminin (FITS) tarihi, gelişimi, FITS veri forman hakkında genel bilgiler verilmekte ve FITS standartmın önemi anlatılmaktadır. Aynı yamanda, astronomik gereksinimlere uyarlanmış astronomik semantik ağ hakkında bilgiler verilmekte, kullanılan yöntemler anlatılmakta, standart veri modellerinden olan nesne-ilinti modeli kullanılarak bir veri modellenmesi ve Astronomik Senaryo Analizi yapılmaktadır. -44-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Data Format Standardisation of the Spectroscopic Data Taken from Various Ground-Based and Space-Borne Observatories. The European Space Information System (ESIS) is a project of the European Space Agency (ESA) to integrate space mission archives, scientific databases and other archive services. As a result of the pilot phase, ESIS provides, starting mid 1993, astronomical and space science institutions with a service connecting the major European astronomical databases. In the mean while, for National Astronomical Observatory and Data centre which are TÜBİTAK projects, it seems very useful to have same semantic language in order to integrate and facilitate data acquisition, data archiving and exchange with European and American partners. In this paper; we present the importance of the observation, data archiving and storage of data and an overview of the FITS data format and the history of the Flexible Image Transport System (FITS) which is the standard image transport system, and point out the importance of the FITS standard. In the mean while we present an overview of the astronomical semantic network, an integrating layer tailored to astronomical needs, and point out what methods (entity-relationship) were used to archive this. -45