Ahşap bisküit tipi yabancı çıtalı mobilya köşe birleştirmelerinin direnç özellikleri
The Effects of wood louse tongue (biscuit joint) on the strength of corner joints in case furniture
  1. Tez No: 180092
  2. Yazar: ÜZEYİR ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, kutu tipi mobilyada, ahşap biküvi tipi yabancı çıtalı köşebirleştirmenin diyagonal basma ve diyagonal çekme kuvvetlerine karşı direncinibelirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla yonga levha ve MDF' den, PVAc veDesmodur- VTKA kullanılarak elde edilen, düz ve gönye burun (45o) köşelerediyagonal basma ve diyagonal çekme kuvveti uygulanmıştır. Sonuç olarak,diyagonal basma direnci; en yüksek MDF, Desmodur-VTKA, gönye burunbirleştirmede çıkmıştır. Diyagonal basma direnci, levha+tutkal+köşe birleştirmeetkileşimi bakımından en yüksek; MDF+Desmodur-VTKA+gönye burunbirleştirmede, en düşük; yonga levha+PVAc+düz birleştirmede bulunmuştur.Diyagonal çekmede; en yüksek MDF, Desmodur-VTKA, gönye burunbirleştirmede elde edilmiştir. Diyagonal çekme direnci; malzeme+tutkal+köşebirleştirme çeşidi etkileri bakımından en yüksek; lif levha+, Desmodur-VTKA +gönye burun birleştirmede, en düşük; yonga levha+PVAc+düz birleştirmedeçıkmıştır. Buna göre; köşe birleştirmelerde, ahşap bisküit tipi yabancı çıta; liflevha, Desmodur-VTKA, ve gönye burun birleştirme uygulaması avantajsağlayabilir.Bilim Kodu :711Anahtar Kelimeler :Yabancı çıta (Bisküit tipi), kutu mobilya, köşebirleştirmeler, çekme ve basınç direnci.Sayfa Adedi : 48Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Musa ATAR
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to find out the resistance of biscuit type cornerjoints in case furniture to compression and tensile strength. For this purpose,compressing and tensile strenght were applied on straigth and set square tip (45o)corner joints made of particle board and MDF using PVAc and Desmodur-VTKA.As a result, MDF, Desmodur-VTKA, set square type joints showed the higheststrength to compressing strength. MDF+Desmodur- VTKA+set square type jointshowed the highest, particle board+PVAc+straight joint showed the lowestresistance to compressing strenght from the point of board+glue+corner joininginteraction. Fiber board+Desmodur-VTKA+set square type joint showed thehighest, particle board+PVAc+straigth joint showed the lowest resistance totensile strength from the point of material+glue+corner joint type effect. As areslut of this, it could be advantageous to apply biscuit type tanque and groove,fiber board , Desmodur-VTKA and set square tip joints in corner joints.Science Code :711Keywords :Case furniture, biscuit joint, corner joint, compression and tensionstrength.Page number :48Adviser : Doç Dr. Musa ATAR