Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında işletmelerde uygulanması öngörülen muhasebe standartlarının entegrasyonu ve bir uygulama örneği
Projected implementation of new accounting standards in the framework of Turkish commercial code integration with the scope of a study
  1. Tez No: 345025
  2. Yazar: NİLGUN SERTBAŞ TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1999 yılında başlayan çalışmalar sonucunda oluşturulan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 1957 yılından beri yürürlükte olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 6102 sayılı Kanun?un 1533. maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmeden önce, 6335 sayılı Kanun ile değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklikler sonucunda Türk Ticaret Kanununun bazı maddelerinin yürürlük tarihleri değiştirilmiş, bazı maddeleri ise uygulanmaya başlamadan önce yürürlükten kaldırılmıştır. Bu çalışmada Türk Ticaret Kanunu ile ilgili genel bilgiler verilmiş; amacı, değişim nedenleri açıklanmıştır. Çalışma özellikle Kanunda yer alan ticari defterlerin tutulmasına ilişkin düzenlemeler, finansal tablolarla ilgili ilkeler, değerlemeye ilişkin açıklamalar üzerinde durmaktadır. THPye göre hazırlanan finansal tabloların TMS/TFRSye dönüştürülmesi ile ilgili bir örnek de çalışmada yer almaktadır. Her ne kadar 6335 sayılı Kanun ile 6102 sayılı Kanunun temel bazı alanlarında değişiklikler yapılmış, bazı maddeleri yürürlüğe girmeden kaldırılmış olsa dahi Türk Ticaret Kanunu bu hali ile günümüz ihtiyaçlarına cevap veren, kurumsal yönetim ilkelerini ön plana çıkaran, şeffaflığa önem veren önemli bir düzenlemedir.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code numbered 6102 which has been prepared through legislative efforts since 1999, has become effective on July 1, 2012. Turkish Commercial Code numbered 6762 lost its force which has come into force since 1957. Turkish Commercial Code numbered 6762 is abolished by the article 1533 of the Turkish Commercial Code numbered 6102. Turkish Commercial Code numbered 6102 has been amended by the Code numbered 6335 before coming into force. Some of the articles? effective date aforementioned code has been changed. Some of the articles of the Code lost their force before being effective. In this Study, general information regarding Turkish Commercial Code has been provided. The aim of law, the reasons and needs behind the change are explained. The Study focused on the regulations related to legal books, principles regarding financial statements, explanations about evaluations of assets and liabilities. A sample conversion of financial statements which is prepared in accordance with THP to IAS/IFRS is attached. Although some fundamental areas of the code numbered 6102 is amended with the code numbered 6335 and some of the articles of the Code lost their force before coming into force, still the code numbered 6102 is a contemporary law and focuses on corporate governance, respects transparency.